Икономистите са на едно мнение, че цените на жилищата в Австралия са напът да намалеят. Въпросът, по който не са единни, е до каква степен спадът на имотния пазар за 10 трлн. австралийски долара (6,9 трлн. щатски долара) ще повлече надолу и цялата икономика, пише Bloomberg.
На фона на растящите лихви и инфлацията, която все още не е достигнала връхната си точка, малцина очакват икономиката, 60% от която е движена от потреблението, да излезе незасегната от корекция на жилищния пазар. Макар някои икономисти да говорят за рецесия, други очакват потребителите в Австралия да устоят на промяната в богатството, ускорена по време на пандемията.
Различните мнения показват деликатния баланс, който председателят на централната банка Филип Лоу трябва да постигне, в момент когато банката се стреми да овладее бързо инфлацията. Забавянето на жилищния пазар, движено от цикли на затягане, може да окаже огромно въздействие върху растежа на по-широката икономика, тъй като домакинствата намаляват разходите си, за да плащат вноските си по ипотечните кредити, а Австралийската централна банка се очаква да повиши лихвите с най-бързия темп в историята.
Bloomberg обобщава оптимистичните и песимистичните сценарии за австралийската икономика с охлаждането на жилищния пазар.
Оптимистичният сценарий
Оптимистично настроените анализатори посочват стабилната икономическа инерция с безработица, която е близо до 50-годишно дъно от 3,9%, голям брой незаети работни места и все още устойчиви разходи на потребителите като причини икономиката да устои на спада на цените на жилищата.
За сравнение, при предишното забавяне на имотния пазар през 2017-2019 г. безработицата беше между 5% и 5,5%, а спестяванията на домакинствата бяха под половината от нивото им в момента. Австралия
Цените на жилищата в Австралия се охлаждат, тъй като ускоряването на инфлацията води до покачване на лихвите.
От януари насам цените на жилищата в Сидни са намалели с 0,9%, а в цялата страна те са отбелязали първи спад през юни от 2020 г. насам. Икономисти от Australia & New Zealand Banking Group прогнозират, че цените в Сидни ще спаднат с една пета до края на следващата година.
Според Bloomberg Intelligence цените в най-големия град в страната ще намалеят с между 12% и 15% през 2022 г., ако лихвите се повишат до 1,75% до декември.
Начело на предпазливите оптимисти е председателят Лоу, който повиши два пъти лихвите от май насам до 0,85% и се очаква да го направи отново през юли. Макар да признава, че бързото вдигане на лихвите ще ограничи натрупаните финансови буфери от задлъжнелите домакинства в страната в последните години, той вижда причини за оптимизъм.
„Имаме повече финансови активи, както и допълнителни спестявания от 200 млрд. австралийски долара, това са много пари“, коментира Лау в Сидни миналата седмица. „Тук има много променливи, но към днешна дата разходите на домакинствата са доста устойчиви“, допълни той. Австралия
Сред другите причини повечето икономисти да не изпадат в паника са последните данни, според които инвестиционните планове на австралийския бизнес са най-силните от над десет години, фирмите продължават усилено да наемат служители, а спестяванията на домакинствата са над 11% от доходите им.
Песимистичният сценарий
Икономисти, анкетирани от Bloomberg, прогнозират леко забавяне на икономиката през 2023 г. до тримесечен ръст от около 0,5% спрямо бързия темп от над 1% миналата година, тъй като затягането на паричната политика повишава безработицата и намалява потреблението.
Макар че разходите на потребителите остават стабилни към днешна дата, с промяната на богатството и повишаването на вноските, особено след изненадващото вдигане на лихвата с 50 базисни пункта този месец, австралийските домакинства все още са застрашени от криза, тъй като рекордно високите им нива на дълг от 187% от доходите им са сред най-лошите в света.
В този песимистичен сценарий Deutsche Bank очаква повишен риск от рецесия в Австралия, а Nomura Holdings прогнозира това да се случи през 2023 г.
Андрю Тайсхърст, анализатор в Nomura, който очаква лихвите да достигнах връх от 3,1%, прогнозира, че забавянето на жилищния сектор наред с намаляването на дълговете от домакинствата ще бъдат ключови двигатели на вероятна рецесия. Той смята, че средните лихви по жилищните заеми ще нараснат със 140 базисни пункта в допълнение към повишението от 170 базисни пункта от началото на тази година спрямо дъното от около 3%.