Испанските собственици на имоти, притеснени от завръщане на сътресенията, които почти доведоха до фалит на страната им преди десет години, бързат да се защитят от растящите цени и лихви по ипотечните кредити, като сключват нови договори за ипотеки с фиксирана лихва, пише Ройтерс.
В страна, където според данни на Евростат около три четвърти от населението притежават жилище, повечето хора се насочваха към ипотечни кредити с плаваща лихва и избираха между конкурентни оферти от банки, когато лихвите по ипотечните кредити в еврозоната достигнаха историческо дъно.
Новите заявления за отпускане на кредит растат с повишаването на цените на жилищата, но три четвърти от испанците сега са избрали сделки с фиксирана лихва, тъй като войната разтърсва доверието, а Европейската централна банка се готви да вдигне лихвите, докато пазарите потъват.
Те преди всичко търсят финансова сигурност, казва Игнаси Виладесау, главен инвестиционен директор в компанията MyInvestor, сходен преход правят и кредитополучателите в Италия и в по-малка степен в Германия.
„Знаете каква заплата получавате и колко ще трябва да плащате, така че можете да планирате бюджета си много по-лесно“, отбелязва Виладесау.
През март 73 на сто, или около 4,6 млрд. евро, от новите ипотечни кредити са били с фиксирана лихва, което е ръст спрямо 56% преди една година, въпреки че ипотеките с фиксирана лихва тогава са били със среден лихвен процент от 2,68% спрямо 2,15% за тези с плаваща лихва, сочат данни на испанския Национален статистически институт.
От общата сума на ипотечния дълг в Испания от почти половин трилион евро над 120 млрд. евро са обвързани с фиксирана лихва.
Цените на жилищата, които нараснаха с 8,5% през първото тримесечие на 2022 г., най-бързия темп от третото тримесечие на 2007 г., се добавят към несигурността.
„Всичко се прави с цел избягване на риска“, коментира брокерът на недвижими имоти Пабло Родригес.
Игра с две полувремена?
Междубанковите лихви в еврозоната нараснаха във вторник, отразявайки ръста на доходността по облигациите и огромното покачване на пазарните очаквания за лихвите тази седмица, и това илюстрира защо преходът в ипотечното кредитиране не е само испанско явление.
В Италия ипотеките с фиксирана лихва съставляват 85% от новите жилищни заеми спрямо под 30 на сто преди десет години, сочат данни на централната банка.
В Германия консервативните кредитополучатели отдавна предпочитат ипотечни кредити с фиксирана лихва, но сега ги фиксират за по-дълъг период, средно 14 години спрямо 13,3 през 2021 г., показват данни на германския ипотечен брокер Interhyp.
„Хората все повече искат да си осигурят благоприятни лихви за по-дълго време“, коментира Мириам Мьор, член на борда на директорите на Interhyp, отговаряща за бизнеса на дребно.
„Много от клиентите ни са притеснени. Те виждат повишаването на лихвените нива и усещат известен натиск да си осигурят бързо благоприятни лихви“, допълва тя.
Лихвите по ипотечните кредити с фиксиран лихвен процент растат и в Португалия, въпреки че много хора в страната избират да се придържат към по-евтините ипотеки с променлива лихва, съобщава банков източник.
За Рафаел Миралес Понсе, съдружник в испанската потребителска група Adicae, сега не е моментът кредитополучателите да поставят бъдещето си „в ръцете на банка“.
„Това е като футболен мач. Банката може да отбележи първия гол, но до края на играта има още време и аз печеля убедително“, казва той.
преди 2 години От САЩ до Европа всеки ден идват новини за спадовете в имотите и цените -банките надуха балона и банките ще го спукат ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар