IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Световните марки продължават да залагат на физическите магазини

Ню Йорк, Париж и Лондон са най-привлекателните градове в света за търговците на дребно, но нови възможности се появяват и в Азия и Близкия изток

16:24 | 28.05.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Nathan Laine/Bloomberg</em></p>

Снимка: Nathan Laine/Bloomberg

Ню Йорк, Париж и Лондон запазват ключовите фундаменти на успешна локация за търговия на дребно и се очаква да се възстановят по-бързо тази година, отколкото други градове, показва класацията на консултантската компания Savills за привлекателност на градовете за търговия на дребно. Тя е част от глобалната програма за анализи Impacts на компанията.

„Тези градове се възползват от силните местни пазари и вече демонстрираха значително по-високи нива на устойчивост в последните 18 месеца“, коментира Мери Хики, директор на анализите на търговските площи в Savills.

„Ню Йорк, който е на първо място в класацията, пострада относително по-малко по време на пандемията благодарение на силния местен туристически пазар, а по-ниското проникване на електронната търговия в Париж (номер две в класацията) връща потребителите към физическите луксозни магазини“, допълва тя.

За сравнение, градове като Хонконг (четвърто място в класацията), които са зависими от стабилния приток на туристи, са изправени пред по-големи спадове и пътят за възстановяването им ще бъде по-дълъг.

Отбелязвайки смесеното възстановяване на ключовите градове, Savills показва, че пандемията създава възможности за търговците на дребно на редица нововъзникващи пазари, основно в Близкия изток и Азия.

В Дубай много луксозни брандове са представени в магазини чрез местни франчайзи, но с промените в правителствените политики в последно време консултантската компания наблюдава навлизането на международни брандове директно на пазара, за да си върнат пълен контрол върху магазините си. Кайро, Саудитска Арабия и Бахрейн имат относително заможно местно население и също в момента са интересна възможност за луксозните марки в този регион.

„Строгата политика за овладяване на COVID-19 в Китай стимулира местния туризъм и следователно появата на нови горещи точки за търговия. Луксозните брандове ще следват примера на водещите предприемачи, които се разширяват в Чънду, Ханджоу, Кунмин и Нинбо наред с други градове“, казва Ник Брадстрийт, директор на отдела за търговски площи в Азия в Savills.

„От тези градове ние виждаме най-голям потенциал в Хайнан, тъй като целият остров се очаква да се превърне в безмитна зона до 2025 г.“, допълва той.

Макар че много брандове не успяха да задържат продажбите си по време на пандемията, има някои сектори, които се представиха наистина добре, включително домашното обзавеждане, уелнес, храни и напитки и електромобили.

„Някои успешни марки в тези сектори се възползват от силните приходи по време на пандемията. С промените на наемите на някои пазари и откриването на магазини на страхотни локации на далеч по-ниски цени, отколкото през 2019 г. сега е благоприятен момент за придобиване на нови обекти и разширяване на физическото им присъствие“, отбелязва Сам Фойл, ръководител на отдела за първокласни глобални търговски площи в Savills.

„Освен това за динамичните луксозни марки настоящият пазар може да е възможност да преместят съществуващи магазини в по-големи имоти на по-силни локации. Той дава възможност и за навлизането на нови луксозни марки“, допълва Фойл.

Ролята на физическите магазини вече се развиваше преди пандемията, но нуждата брандовете да се свързват с клиентите си и желанието за човешко взаимодействие след дългите периоди на блокада само засилва тези тенденции. „Във все по-дигитализирана потребителска среда физическите магазини стават желани дестинации, които включват и забавления“, отбелязва Хики.

Savills наблюдава интересно преобръщане на тенденциите за брандовете, придобиващи магазини, които традиционно не трябва да оперират от физическа локация. Те ги използват само за изглаждането на стратегията на бранда. Тази година, например, стрийминг гигантът Netflix трябва да отвори първия си физически магазин в Токио.

„COVID създаде неизбежни промени за търговията на дребно със структурна промяна към нарастващи нива на икономическа активност“, казва Сам Фойл.

„Но последиците от пандемията върху поведението на потребителите служат за ускоряване на предишни тенденции и устойчивостта на много от тези градове показва, че физическата търговия остава основен компонент от стратегията на брандовете за свързване с клиентите, засилва присъствието им и в крайна сметка стимулира продажбите“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още