IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнес имотите в света са привлекли близо 300 млрд. долара в началото на 2022 г.

Несигурността за икономиката и повишаването на лихвите ще намалят обема на инвестициите до края на годината спрямо рекордната 2021 г.

16:23 | 16.05.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Alex Kraus/Bloombergrg</em></p>

Снимка: Alex Kraus/Bloombergrg

Световните инвестиции в бизнес имоти са нараснали с 34% на годишна база през първото тримесечие и са достигнали 282 млрд. долара, сочат данни на консултантската компания CBRE, цитирани от онлайн изданието World Property Journal.

Инвестициите са нараснали с 47% в Северна и Южна Америка, с 25% в Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) и с 5% в Азиатско-тихоокеанския регион.

За шесто поредно тримесечие многофамилните жилища са най-големият сектор от бизнес имотите в света с инвестиции за 76 млрд. долара през първото тримесечие на 2022 г. Това е ръст от 18% на годишна база. Офисите изместват индустриалните и логистични имоти и са втори по големина с инвестиционен обем от 82 млрд. долара през първото тримесечие, като той е нараснал с 44% спрямо година по-рано. Индустриалните и логистични имоти също са привлекли повече инвестиции, като общият им обем възлиза на 61 млрд. долара, или с 41% повече спрямо първото тримесечие на 2021 г. Секторът на търговските площи обаче има най-големия годишен растеж от 65%, а общите инвестиции в световен мащаб достигат 33 млрд. долара.

Инвестициите в Северна и Южна Америка нарастват с близо 50%

Въпреки високата инфлация и повишаването на лихвите в САЩ обемът на инвестициите в Северна и Южна Америка е нараснал с 47% на годишна база през първото тримесечие до 160 млрд. долара.

Секторът на многофамилните жилища е съставлявал 40% от общите инвестиции в региона през първото тримесечие до 58 млрд. долара. Инвестициите в сектора са нараснали с 40% на годишна база. Пазарите с най-голям обем инвестиции в многофамилни жилища в началото на годината в региона са Далас с 4,9 млрд. долара, Ню Йорк с 4,1 млрд. долара и Лос Анджелис с 3,7 млрд. долара.

Секторът на индустриалните и логистични имоти е привлякъл инвестиции за 36 млрд. долара, или 22% от общия обем в Северна и Южна Америка през първото тримесечие, което е ръст от 50% на годишна база. Макар че продажбите на единични активи са се забавили леко през първото тримесечие, портфейлните сделки са подкрепили общия обем от инвестиции. Активите с наемни нива под пазарните цени и такива със скоро изтичащи наемни договори се радват на най-голямо търсене от инвеститорите, тъй като силните основи дават възможност за постигане на голяма възвръщаемост в краткосрочен план.

Офис секторът е съставлявал 19% от общите инвестиции в региона през първото тримесечие, или 35 млрд. долара, което е ръст от 52% на годишна база. След изключване на портфейлните сделки офисите изпреварват логистичните и индустриални имоти и заемат второ място по най-голям инвестиционен обем през първото тримесечие.

Търговските площи са съставлявали 10% от инвестиционния обем в Северна и Южна Америка и са увеличили обема на привлечените инвестиции със 79% на годишна база до 18 млрд. долара. Перспективите пред инвестициите в търговски площи тази година изглеждат добри с много подготвяни портфейлни сделки.

Офисите – водещ сегмент в Европа

Инвестиционният обем в Европа е нараснал с 25% на годишна база през първото тримесечие до 93 млрд. долара, сочат данните на CBRE.

Обемът на инвестициите в офиси се е повишил със 73 на сто до 34 млрд. долара. Инвеститорите са били особено фокусирани върху първокласни активи, които отговарят на стандартите за устойчивост. Нискокачествените активи са по-трудни за оценяване, тъй като инвеститорите се опитват установят изискваното количество инвестиции, за да приведат сградите в съответствие със стандартите за устойчивост.

Инвестициите в индустриални и логистични имоти са възлезли на 20 млрд. долара през първото тримесечие, което е ръст с 41 на сто на годишна база. Значителни обеми от инвестиции и ръстове на годишна основа са регистрирани в Норвегия с 1,8 млрд. долара и ръст от 969%, Испания с 1,1 млрд. долара и ръст от 391%, Германия с 5 млрд. долара и ръст от 108% и Италия със 752 млн. долара и ръст от 89%. Интересът на инвеститорите към сектора е движен от ръста на наемите заради ниското равнище на свободните площи и силното търсене от електронната търговия.

Обемът на инвестициите в търговски площи се е повишил с 56% на годишна база до 11 млрд. долара. Норвегия и Франция са отчели най-големия си инвестиционен обем през първото тримесечие в историята. Разходите на потребителите са подкрепени от смекчаването на ограниченията за движение, наложени от COVID-19.

Инвестициите в многофамилни жилища са намалели с 23% на годишна база през първото тримесечие до 18 млрд. долара. Забавянето се дължи най-вече на липсата на активи за продажба.

В Азия спадът при офисите е компенсиран от ръста при търговските площи

В Азиатско-Тихоокеанския регион обемът на инвестициите е нараснал с 5% на годишна база през първото тримесечие до 29 млрд. долара.

Инвестициите в офиси са намалели със 7% до 15 млрд. долара, но се очаква да нараснат по-късно тази година, тъй като нивата на заетост започват да се възстановяват. Австралия, Сингапур и Южна Корея съставляват 57% от общите инвестиции в офиси в региона.

Индустриалните и логистични имоти са привлекли инвестиции за 5 млрд. долара в началото на годината, което е спад с 2% на годишна база. Стабилните основи на пазара и конкуренцията се очаква да понижат доходността от първокласни логистични имоти в идните месеци въпреки растящите разходи за финансиране, които ще ограничат подобно движение на големи пазари като Австралия и Южна Корея.

Инвестициите в търговски площи са достигнали 4 млрд. долара през първото тримесечие, което е ръст с 46% на годишна база. С постепенното отваряне на граничите и спада на заразените с COVID инвеститорите възприемат по-реалистична позиция за цените и няма твърде много налични потиснати имоти.

CBRE очаква, че през идните месеци по-високите лихвени проценти и по-голямата икономическа несигурност ще се отразят на инвестиционния обем. Компанията прогнозира, че тази година той ще е с около 2% под рекордното равнище от 2021 г. Очакванията са ЕМЕА да регистрира най-големия спад от 5%, който до голяма степен ще бъде компенсиран от Азиатско-Тихоокеанския регион, където се очаква еквивалентен ръст. Инвестиционният обем в Северна и Южна Америка ще намалее с около 1% спрямо нивата през 2021 г., прогнозира CBRE.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:49 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още