Полското правителство разработи план за подпомагане на кредитополучателите, засегнати от рязкото покачване на лихвените проценти, като прехвърля цената на помощта върху банките и премахва ключов показател, който е в основата на повечето от ипотеките в икономиката на стойност 597 млрд. долара, пише Bloomberg.
Последният опит за държавна намеса доведе до най-големия спад на индекса на WIG-Bank на публичните кредитори във Варшава от първите дни на войната в съседна Украйна. Миналата година правителството намали данъците върху всичко - от храни до горива, за да ограничи най-високата инфлация от две десетилетия.
Изправени пред все по-голямо недоволство заради бързо растящите разходи по заемите, властите сега искат да предложат мораториум върху изплащането на заеми на всички кредитополучатели и ще поискат от банките да внесат допълнителни 3,4 млрд. злоти (783 млн. долара) през следващите две години във фонд, предназначен да субсидира проблемни кредитополучатели.
полша
Най-противоречивият ход е планът на правителството през следващата година да замени междубанковата лихва Wibor за ипотеките с нов показател, който следи по-отблизо основния лихвен процент, определян от централната банка.
Очаква се този ход да донесе най-малко 1 млрд. злоти спестявания за кредитополучателите годишно, каза премиерът Матеуш Моравецки на икономически форум в Катовице. Правителството изчислява, че над 100 хил. домакинства вече трябва да изразходват повече от половината от месечните си доходи, за да изплатят заемите си.
Кредиторите също ще трябва да създадат отделен фонд на стойност 3,5 млрд. злоти, за да осигурят защитен буфер за сектора.
Този план е нов удар за банките, много от които все още се борят да затворят глава от своята проблемна история с ипотечното кредитиране в швейцарски франкове преди повече от десетилетие, което доведе до вълна от съдебни дела и огромни загуби.
Секторът ще търси консултация с правителството относно предложенията, за да се гарантира, че те "няма да подкопаят стабилността на банковия сектор и способността му да продължи да финансира икономиката", коментира пред Bloomberg ръководителят на групата на банковото лоби Кшищоф Пиетрашкевич.
Покачващите се потребителски цени и разхлабената фискална политика накараха централната банка да започне най-бързата досега кампания за повишаване на лихвените проценти. Това затрудни някои кредитополучатели в изплащането на ипотеки, които в Полша са основно заеми с плаваща лихва, базирани на лихвата Wibor.
В същото време повечето банки поддържат ниски лихви по депозитите, печелейки значително.
В понеделник Моравецки призова индустрията "незабавно" да повиши лихвите по депозитите, за да отрази седемте увеличения на лихвите от ноември. "Всички тези мерки са насочени към нормализиране на ипотечния пазар", каза Моравецки. "Отново призовавам банките да разработят фиксиран лихвен процент за ипотеки."