Индексът на цените на жилищните имоти в Турция се е повишил с 96,4% на годишна база в номинално изражение, показват данни на централната банка. Той е нараснал на фона на ускоряваща се инфлация, предава Ройтерс.
В най-големия град в страната Истанбул, където живее една пета от 85-милионното население на Турция, индексът се е покачил със 106,3% на годишна основа.
Ръстът следва поевтиняването на турската лира от края на 2021 г., когато тя загуби 44% от стойността си спрямо долара, като отприщи спирала от свързана с вноса инфлация.
Годишният ръст на индекса, който измерва измененията на цените на жилищата с корекция спрямо качеството, е достигнал 77,5% през януари и 59,7% през декември. Преди близо една година годишният ръст на индекса беше 32%.
През февруари индексът на цените на жилищата се е повишил с 26,9% в реално изражение на годишна база и с 13,5% за месец.
Инфлацията на потребителските цени в Турция достигна 20-годишен връх от 61,1% през март спрямо 54% през февруари. По данни на Турския статистически институт средните наеми, които започнаха да се повишават в цялата страна през декември, когато лирата достигна рекордно дъно, са отбелязали ръст от 19,7% на годишна база през март.
Въпреки това данни от имотния сайт EmlakJet и от конкурентния Sahibinden, анализирани от университета Бахчешехир, показват, че наемите почти да се удвоили през този период.
Данни на място показват, че дори този ръст е подценен, съобщи Ройтерс миналата седмица.
Много потенциални наематели са се отказали да търсят имоти, което някои специалисти в сектора определят като зараждаща се жилищна криза, породена не само от инфлацията, а и от поевтиняването на лирата, нажежения жилищен пазар, ръста на местното население и стабилния приток на имигранти.
Отделни данни, публикувани от Турския статистически институт миналия петък, показаха, че продажбите на жилища в Турция са нараснали с 20,6% на годишна база до 134 170.
Продажбите на чужденци са се увеличили с 31%, като иранските граждани са на първо място в списъка. Иракчаните и руснаците са следващите големи групи купувачи на турски имоти, допълва институтът.
Богати руснаци влагат пари в имоти в Турция и Обединените арабски емирства в търсене на финансово убежище след нашествието на Русия в Украйна и западните санкции, съобщиха много имотни компании.
Данните за март показват още, че продажбите на ипотечни кредити са нараснали с 38,8% на годишна база до 30 271 и са съставлявали 22,6% от общите продажби за периода.