Инвеститори купуват повече обработваема земя в САЩ в търсене на убежище срещу инфлацията в момент, когато недостигът на суровини, породен от нашествието на Русия в Украйна, тласка цените на храните в света до рекорден връх, пише Financial Times.
Цените на земята в Средния запад, който е житницата на Америка, са нараснали с 25-30% миналата година, а търговете пораждат ожесточени наддавания за налична земя.
Търсенето на земя се е увеличило миналия месец, тъй като войната в Украйна и финансовите санкции срещу Русия ограничават важен износ на пшеница и царевица от черноморския регион. Индексът за цените на храните на ООН през февруари се повиши с 24% на годишна база.
„Интересът към този клас активи никога не е бил по-висок“, коментира Брус Шерик, преподавател по икономика на селското стопанство и директор на центъра за анализи на обработваемата земя към университета в Илинойс.
В щата от Средния запад Айова, който ограничава корпоративната собственост на ферми, миналия месец сред купувачите е имало 35% инвеститори и 65% фермери, сочат данни на Realtors Land Institute. За сравнение, през 2019 г. инвеститорите са били 18 на сто. Цената на обработваемата земя в Айова е нараснала с една трета между март 2021 г. и март 2022 г., сочат данните на института.
Големи институционални инвеститори от дълго време се насочват към обработваема земя, но те притежават само 2% от американския пазар, оценяван на 3 трлн. долара, показват данни от индустрията. Над 40 фонда са набрали 8,7 млрд. долара в последните пет години, които са инвестирани в обработваема земя в САЩ, сочат данни на компанията Preqin.
Инвеститори на дребно купуват дялове от тръстове за инвестиции в обработваема земя като Gladstone Land, чиито книжа са поскъпнали двойно миналата година.
„Екипът ни за връзки с инвеститорите не може да смогне да отговори на всички обаждания, които получава. Трудно е да отговорим на всички запитвания“, коментира Картър Малой, основател на компанията AcreTrader, която позволява на инвеститори на дребно да купуват дялове във ферми.
В момент, когато цените растат, конкуренцията за наличната обработваема земя се засилва. Инвеститорите трябва да търсят по-усилено привлекателна земя.
Високите цени на земята в някои случаи надхвърля потенциала за печалба от обработваемата земя, в резултат на което възвръщаемостта за инвеститорите намалява през последните години, сочат данни на компанията Nuveen Natural Capital.
Но общата възвръщаемост, която включва и повишаването на цените, е силна – през 2021 г. тя е 11,1% годишно за обработваема земя, показва индексът NCREIF Farmland, който следи притежанията на инвеститори като Gladstone, TIAA и Prudential.
В Средния запад, най-зрелия и ликвиден пазар на обработваема земя в САЩ, инвеститорите плащат високи цени на земята в момент, когато производствените разходи като торове и бензин нарастват, казва Крейг Уичнър, основател на инвестиционния фонд Farmland, който притежава земя за над 200 млн. долара и е набрал над 130 млн. долара през март.
Очаква се около 70% от обработваемата земя в САЩ да смени собствеността си в идните 20 години, сочат данни на американското министерство на земеделието. Според прогнозите институционалните инвеститори ще се сдобият с по-голям дял от земята с оттеглянето на фермерите.
Джон Робинсън, четвърто поколение производител на соя и царевица в централен Илинойс, казва, че участието на повече инвеститори може да е ценно.
„Аз не бих купил обработваема земя за 20 хил. долара на акър (около 4 дка - бел. ред.), Боже опази. Цените на земята нараснаха през последните две години. Ако има инвеститор, който иска да го направи, отлично. Нека той поеме риска“, отбелязва Робинсън.