IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Британските продавачи на жилища се радват на най-силния пролетен сезон в историята

Очакванията обаче са пазарът да се охлади през второто полугодие заради трудностите пред икономиката

14:41 | 21.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Продавачите на жилища във Великобритания се радват на най-силния пролетен сезон в историята, като цените са на исторически връх, а броят на купувачите значително надвишава този на наличните имоти, предава Bloomberg.

Това показват данните на имотния портал Rightmove, според които средните офертни цени във Великобритания за първи път са преминали прага от 350 хил. паунда (460 хил. долара) след повишение на цените с 1,7% на месечна база през март, което е най-голямото за третия месец на годината от 2004 г. насам. Всички части на страната с изключение на Лондон и Шотландия са отчели повишение на цените с над 10% през последната една година.

Ръстът е движен от влошаването на недостига на жилища за продажба. Този месец на пазара е имало над два пъти повече купувачи, отколкото продавачи, най-голямото разминаване, отчитано някога от Rightmove. Безпрецедентните 22% от жилищата за продажба намират купувачи за една седмица.

„Всички сектори на пазара преминават през много силен ръст и очакваме силният пазар да продължи, докато не се комбинират икономически сили, за да се уравновеси търсенето и предлагането“, коментира Тим Банистър, ръководител на имотните данни в Rightmove.

Той обаче предупреди, че трудностите пред икономиката „вероятно ще успокоят пазара“ през второто полугодие на 2022 г. Това включва повишаването на лихвите и задълбочаването на кризата с разходите за живот на фона на ускоряващата се инфлация. Как ще бъде засегнат жилищният пазар от „отвратителната и опустошителна“ война в Украйна, все още не е ясно, допълва сайтът.

Търсенето на по-големи жилища със стая за офис е особено силно, тъй като краят на пътуването пет дни в седмицата до работа означава, че много служители вече не са закотвени в градските центрове.

Това създава нови нажежени пазари в райони като Шропшър, Сорт Котсуолдс и Съфолк, коментира Кейт Ийлс, която следи регионалните офиси на агенцията за недвижими имоти Strutt & Parker.

Според отделно проучване въпреки историческия връх на цените на жилищата във Великобритания закупуването на имот все още е по-евтино от наемането, като миналата година пропастта е станала най-широката от 2015 г. насам.

Ипотечният кредитор Halifax счита, че средните месечни разходи за закупуване на тристаен имот достигат 759 паунда (1000 долара) и са под наема за подобно жилище от 874 паунда на месец. Разликата достига 1378 паунда на година, което е ръст с 50% спрямо 2020 г. Великобритания Великобритания

Резултатите подчертават последиците от рекордно ниските лихви по ипотечните кредити, които почти не са се променили, откакто Английската централна банка започна да говори за повишаване на лихвите в края на миналата година. Това помага на хората да си позволяват цените на жилищата, които достигнаха нови върхове по време на пандемията.

„Историческото дъно на лихвите поддържа ниски вноските по ипотечен кредит спрямо наемите“, коментира Естер Джикстра, директор на ипотечното кредитиране в Halifax, цитирана от Bloomberg.

Миналата година разходите за закупуване на жилище са се увеличили само с 2%, а наемите са се повишили с 6,4%. Най-голямото препятствие за купувачите е събирането на първоначална вноска, която е достигнала средно над 62 400 паунда за купувачи на първо жилище и обичайно покрива една четвърт от покупната цена.

Летвата е по-висока в Лондон, където средната първоначална вноска от 173 021 паунда представлява една трета от цената. Въпреки това купувачите от британската столица са спестили 4181 паунда на година в сравнение с наемателите, които са плащали на собствениците средно над 1700 паунда на месец, отбелязва Halifax.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:44 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още