IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нашествието в Украйна подкопава залога на американски инвеститор в руски молове

Войната подчертава трудността да се преценят политическите рискове на волатилните пазари

20:00 | 09.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudkov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudkov/Bloomberg

Американската компания за строителство на имоти Hines започна да инвестира в Русия скоро след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Не след дълго компанията се превърна в един от най-големите чуждестранни собственици и оператори на бизнес имоти в Русия, пише Wall Street Journal.

Hines смяташе, че преродена Русия ще започне пазарни реформи и ще стане по-интегрирана със Западна Европа. Строителната компания от Хюстън премина през обезценяване на рублата, финансови кризи и икономически санкции, които последваха анексирането на Крим от Русия през 2014 г., за да регистрира положителна възвръщаемост. 

Сега залогът на Hines върху Русия се натъква на нови опасности заради нашествието на страната в Украйна.
Hines съобщи, че е оценявала портфейла си с притежавани и управлявани молове, офис сгради, апартаменти под наем и други активи в Русия на 2,9 млрд. долара преди войната. Днес тя е изправена пред сериозни загуби от икономическите санкции на Запада, които ще подкопаят покупателната способност на руснаците и търсенето на бизнес имоти. 

Активите на компанията в Русия съставляват около 1,8% от общите активи за 160 млрд. долара на Hines, които компанията управлява, и са на девето място сред притежанията ѝ в чужбина. Но някои анализатори предупреждават, че брандът Hines може да пострада заради свързването му със страна, която вече повсеместно се смята за вражеска.

Компанията публично осъди нашествието в Украйна и съобщи, че няма да прави нови инвестиции в Русия.

„Но имаме поет ангажимент към нашите инвеститори, партньори, наематели и кредитори и водим разговори с тях, за да определим най-добрия път напред“, изтъкна Hines.

Войната в Украйна, която много политолози смятаха за невъзможна през 21-и век, показва колко е трудно да се оцени политическият риск, дори за компании като Hines, които се гордеят с управлението си на риска и положителната възвръщаемост при волатилни пазари.

Ръководители твърдят, че решението за оставане в Русия през годините отразявало вярването, че богатите енергийни ресурси на страната, образованите служители и растящата средна класа компенсират рисковете. Hines разчиташе също на историята си с инвестиции в страни с развиваща се икономика, които според нея в повечето случаи са се отплащали въпреки някои тежки моменти.

„Винаги сме знаели, че геополитическите промени може да създадат предизвикателства и навигирахме през тях успешно“, коментира Джеф Хайнс, който е главен изпълнителен директор на компанията заедно с дъщеря си Лаура Хайнс-Пиърс.

Още преди войната повечето чуждестранни инвеститори бяха скептични към руските недвижими имоти.

Професионалисти в имотната индустрия, участвали в допитване на PricewaterhouseCoopers и Urban Land Institute, поставиха Москва на последно място сред 31 европейски града по очакван ръст на цените и на наемите през 2022 г.

„Няма купувачи за продукта“, коментира неназован консултант, цитиран в доклада.

Чужденците са съставлявали 2,2% от инвестициите на пазара на бизнес имоти в Русия през първите три тримесечия на 2021 г., показват данни на консултантската компания Knight Frank. Това е спад спрямо 9% през 2020 г. и най-ниското ниво поне от 2009 г. насам, показват още данните на компанията.

Но Hines не е единственият чуждестранен инвеститор, който е активен в постсъветска Русия. Фонд мениджърът Morgan Stanley Real Estate Investing купи мол „Галерия“ в Санкт Петербург, съобщава запознат източник. Година по-късно той придоби и мол „Метрополис“ в Москва за 1,2 млрд. долара и сега притежава дял от 50%.

Goldman Sachs Group купи търговски център в Санкт Петербург с руски партньор, а Raven Property Group притежава складови комплекси в Русия. Листнатите в Лондон акции на компанията изгубиха близо половината от стойността си, след като Русия влезе в Украйна.

„Възможността на компаниите да продължат да имат достъп до средствата на руските си филиали и въпросът дали тези средства може да бъдат превърнати в правилната валута при благоприятен за бизнеса валутен курс са най-голямата несигурност в този момент“, коментира Raven.

Hines има 250 служители в Русия. Основателят Джералд Хайнс и синът му Джеф Хайнс започват да разширяват компанията в чужбина св началото на 90-те години на миналия век, когато американската индустрия с бизнес имоти беше изправена пред една от най-тежките си кризи след Втората световна война. Hines се съсредоточи върху проекти на развити пазари като Лондон и Берлин, но също така проучи по-рискови нововъзникващи пазари като Египет, Иран, Русия, Бразилия и Китай. Сега компанията има присъствие в 27 страни.

Първият проект на Hines в Русия е сградата за офиси и апартаменти „Парк плейс Москва“, която отвори врати в началото на 90-те години на миналия век. Много западни компании се надяваха, че Студената война е свършила и Русия ще развие силни икономически отношения със Запада. Hines казва, че е била насърчена да се разшири в Русия от западните бизнеси, които искали да се локализират там.

Борис Елцин, който стана президент на Руската федерация след рухването на СССР, предприе стъпки да загърби комунизма и системите на държавната икономика по времето на Съветския съюз. Но хаотичният му стил обезкуражи много западни компании да се разширяват в страната.

През 2000 г. изглеждаше, че е настъпила ера на стабилност, когато тогавашният относително неизвестен бивш агент на КГБ Владимир Путин беше избран за президент и започна да прилага икономически реформи. През следващото десетилетие темпът на инвестициите в бизнес имоти от западни компании се засили.

В ерата на Путин Hines направи повечето си инвестиции в Русия. Компанията построи търговски центрове в Москва и Санкт Петербург, индустриален парк в Москва и три офис сгради в руската столица. Hines управлява и други бизнес имоти.

Съвместно дружество Calpers на Hines и гигантския Пенсионен фонд на Калифорния купи дял в мол „Метрополис“ от фонда за недвижими имоти на Morgan Stanley.

„Това е страхотен пазар за нас“, каза Джеф Хайнс за Русия в интервю за WSJ през 2011 г.

Но много западни инвеститори остават предпазливи за Русия, отчасти защото страната винаги е била на едно от водещите места в индекса за възприятие на корупцията на „Трансперънси интернешънъл“.

Хайнс казва, че през трите си десетилетия в Русия компанията никога не е инвестирала в държавни компании и „оперира съвестен бизнес, основан на максимална почтеност“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още