През 2021 г. най-малко 40 жилищни имота в САЩ са били продадени на цена над 50 млн. долара, сочат данни на компанията за имотни оценки Miller Samuel, цитирани от Bloomberg.
Това е ръст с около 35% спрямо 2020 г., която също беше рекордна година. „Ръстът в този ценови диапазон е безпрецедентен. Не сме виждали подобен растеж“, коментира Джонатан Милър, президент и главен изпълнителен директор на компанията.
Стимулирани от процъфтяващия пазар, ниските лихви и засиленото внимание по време на пандемията върху живота у дома, цените на луксозните жилища достигат главозамайващи висини в цялата страна.
„Това е национално явление“, казва Милър. „Въздействието на ниските лихви върху най-богатите хора е неизразимо. А една от големите максими на жилищния пазар е, че колкото по-ниски са лихвите, толкова по-високи са цените. Така се създава явление на стероиди“, отбелязва той.
Осемте най-скъпи жилища в страната по данни на Miller Samuel са били продадени за от сто милиона долара нагоре и са разпределени поравно между Лос Анджелис, Ню Йорк, Палм бийч, щата Флорида, и имоти тип ранчо в Монтана.
„От 2014 г. насам се създава нов клас имоти“, казва Милър, имайки предвид жилищата на цена от над сто милиона долара. „Първоначално се смяташе, че това е нещо временно, но силните продажби продължават вече седма година“, допълва той.
Милър отбелязва, че данните му не са окончателни, защото финансови консултанти бързат да сключат сделки преди началото на 2022 г. и той прогнозира множество финализирани покупки в самия край на годината.
Ню Йорк vs. Флорида
Въпреки твърденията, че заможните хора напускат щатите с високи данъци, Ню Йорк продължава да оглавява класацията по брой продажби на жилища на цена над 50 млн. долара с 13, следван от Флорида с 11.
Продажба на апартамент на два етажа за 157,5 млн. долара в Ню Йорк е на трето място в класацията на Милър, а най-скъпата продажба във Флорида е за 122,7 млн. долара.
Общата стойност на имотите в Ню Йорк в списъка на Милър е 931 млн. долара, а във Флорида – за около 941 млн. долара.
Над една трета от продажбите в Ню Йорк са се случили в Лонг Айлънд, включително бивше имение на семейство Форд в Саутхемптън, което беше продадено за 105 млн. долара. Във Флорида активността на купувачите е съсредоточена основно в Палм Бийч и Маналапан на юг. На шесто място в списъка на Милър е огромен имот на „Оушън булевард“, на алеята на милиардерите, който беше продаден за 109,6 млн. долара.
Големи открити пространства
Едни от най-високите цени тази година са били платени за огромни парцели.
На първо място в класацията е покупката от Рупърт Мърдок на ранчо в Монтана с площ от близо 1,4 млн. декара за 200 млн. долара. На четвърто място е ранчо с площ от около 324 хил. декара близо до Боузман, щата Монтана, което беше продадено за 136 млн. долара.
Макар че другите имоти не могат да се равняват по мащаби на тези в провинцията, те поне се намират в съседство с големи открити пространства. “Не е изненадващо, защото те са близо до вода и хубави гледки“, казва Милър.
На второ място в списъка на Милър на най-скъпите имоти в САЩ е къща в Малибу с двор от 28 декара, закупен от Марк Андреесен, притежаващ компания за рисков капитал. Имотът се намира на брега на Тихия океан. Всички домове в Палм Бийч в класацията също се намират на брега, както и всички къщи в Хемптънс.
Домовете в Лос Анджелис са особено големи. Музикантът Уикенд купи жилище с площ от 3 хил. кв. м в Бел Еър за сумата от 70 млн. долара. В същото време милиардерът Никълъс Бъргруен се сдоби с дом с площ от 2700 кв. м в Бевърли хилс за 63,1 млн. долара. Близо до него семейство Хилтън продаде имот с площ от близо 1400 кв. м за 61,5 млн. долара.
Милър обаче предупреждава да не се правят изводи от тези продажби за по-широкия пазар.
„Това създава усещане или илюстрира разширяване на пропастта в богатството на населението“, казва той. „Този пазар няма почти нищо общо с местните пазари и е много свързан с глобалните перспективи и инвестирането в материални активи, вместо във финансови инструменти“, отбелязва той.