Пандемията променя напълно начина, по който работят хората, и центровете за данни играят важна роля в управлението на все по-технологичния ни свят. Какъв е резултатът? Засилено търсене на центрове за данни и инвестиции, особено що се отнася до най-големите центрове за данни, пише консултантската компания JLL.
Нов доклад на компанията Synergy Research Group показва, че общият брой на центровете за данни, оперирани от доставчици на хипермащабни проекти, в глобален план е нараснал до 659 към края на второто тримесечие спрямо 50 в края на 2020 г. Броят им почти се е удвоил от 2016 г. насам.
„Пандемията имаше значително въздействие върху сектора на търсенето и инвестициите в центрове за данни“, коментира Дейвид Барнет, директор на отдела за анализи за Северна и Южна Америка.
Локация, локация, локация
САЩ и Китай продължават да са дом на над половината от хипермащабните обекти. Следващите най-популярни локации са Япония, Германия, Великобритания, Австралия, Канада, Ирландия и Индия, сочат данните на Synergy.
Технологичните компании са особено активни в Азиатско-Тихоокеанския регион, показва анализ на JLL. Например, редица базирани в САЩ технологични гиганти неотдавна предоставиха одобрение при определени условия за изграждането и управлението на хипермащабни центрове за данни и облачни услуги в Малайзия. „Повторното навлизане в региона стимулира ръста на индустрията през последно време, основно в Китай“, казва Барнет.
В САЩ Северна Вирджиния продължава да води в строителната активност, а значителни ръстове са постигнати на особено затегнати пазари в Северна Калифорния и северозападните щати, където има подпазари с едноцифрени свободни площи.
В Канада строителството е нараснало значително в Торонто през първото полугодие на тази година с 52 мегавата в етап на строеж. Но ниските наличности на терени може да навредят на експанзията до края на годината.
„Очаква се общият брой на проектите в строеж в Северна Америка да нарасне през годината, за да отговори на растящото търсене от облачни и технологични компании и социални мрежи“, отбелязва Барнет.