IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Берлин купи апартаменти от Vonovia и Deutsche Wohnen за близо 2,5 млрд. евро

В неделя в германската столица ще се състои референдум за изземване на имотите от големите корпоративни собственици

15:02 | 17.09.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Градските власти в Берлин постигнаха споразумение да закупят близо 15 хил. апартамента от Vonovia и Deutsche Wohnen за 2,46 млрд. евро на фона на засилващия се обществен натиск за париране на ръста на наемите, предава Bloomberg.

Двете компании, които са най-големите собственици на жилища в Германия, продават апартаментите в рамките на усилия за сливането си. Сделката беше обявена на пресконференция в петък от Матиас Колац, сенатор в градския съвет, отговарящ за финансите.

Vonovia и Deutsche Wohnen предложиха да продадат апартаментите, както и да изградят около 13 хил. нови жилища и да ограничат ръста на наемите в опит за успокояване на обществените притеснения от растящите разходи за живот.

Сливането за създаване на жилищен гигант с над 500 хил. жилищни имота в Германия е внимателно наблюдавано в най-голямата икономика в Европа, която има по-голям дял на наемателите от повечето останали развити страни.

Достъпните жилища се превърнаха в гореща политическа тема в Германия и особено в евтината някога столица. Растящите наеми в Берлин предизвикаха масови демонстрации и референдум, който цели да принуди градските власти да изземат имотите от големите собственици.

Гласуването на мярката, която няма правнообвързващо действие, ще се състои на 26 септември, деня на парламентарните избори и местните избори в провинция Берлин. Повечето политически партии обещаха да опитат да поставят под контрол повишаването на наемите в страната, като основното внимание е съсредоточено върху строителството на повече жилища.

Берлин е особено засегнат от проблема, защото много от социалните жилища в града бяха продадени след обединението. Ръстът на населението в германската столица, произтичащ от превръщането ѝ в стартъп хъб, създава недостиг и привлича инвеститори.

Организаторите на референдума в Берлин заявиха, че обявената днес сделка може да е полезна за възстановяване на баланса на жилищния пазар, но критикуваха цените и начина, по който е била договорена сделката.

„Берлин се нуждае от прозрачна и достъпна социализация, а не от подаръци за имотни компании, раздавани в задната стая“, коментира Мохеб Шафакяр, говорител на организаторите на референдума.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още