Търсенето на офис площи в Европа се променя, като през първото полугодие наетите площи от технологичния сектор намаляват на годишна база от 21% на 14% от общия обем, а в същото време расте търсенето от секторите на промишленото производство и фармацията (ръст на годишна база от 5% на 13%) и недвижимите имоти (от 2% на 10%), сочат данни на консултантската компания Savills.
Тя дава пример с компанията за 3D проектиране Dassault Systems, която е разширила централата си с 28 хил. кв. м в района на Париж. Фармацевтичният сектор е подкрепил допълнително търсенето в Прага, съставлявайки 23% от общо наетите площи.
Технологичният сектор обаче съставляваше 16% от усвоените площи в Европа през 2019 г., преди да достигне рекорден дял от търсенето през 2020 г., така че настоящото съотношение съответства на историческите средни равнища. Професионалните и бизнес услуги са били най-активният сектор със 17 на сто от усвоените площи, което е спад спрямо 20% през миналата година.
„Докато през 2019 г. доставчиците на гъвкави офис площи наеха 9% от площите, през първото полугодие на 2021 г. те съставляваха само 2% от площите. Но тъй като базираният на услугите елемент става все по-важен за връщането на служителите на работното място, очакваме този сектор да нарасне през идните 12 месеца“, коментира Майк Барнс, съдружник в отдел „Европейски изследвания“ в Savills.
„Очакваме също така технологичните компании да са сред най-бързо адаптиралите се към хибридния подход на работа, който ще увеличи експозицията към гъвкави офиси“, допълва той.
По данни на Savills свободните офис площи в Европа продължават да растат, като са прибавили 150 базисни пункта до 7,2% през последните 12 месеца. Празните офиси се увеличават най-бързо в квартал La Défense в Париж, във Варшава и в лондонското Сити.
„Очакваме общото ниво на свободните площи да продължи да расте до края на 2021 г. заради намалялото търсене от наемателите и второкласните площи, които се връщат на пазара“, казва Кристина Сиглиано, ръководител на услугите за наемателите за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в Savills.
„Тъй като търсенето на офис площи продължава да расте на тримесечна база, сивите площи се изтеглят от пазара, а новопостроените наличности се абсорбират, очакваме предлагането да се затегне, особено на ограничените пазари в Западна Европа“, коментира тя.
Доходността от първокласни офиси е намаляла средно с 9 базисни пункта през последните 12 месеца до 3,63%, сочат данните на Savills. В лондонския квартал Уест Енд тя се е свила с 50 базисни пункта, а в Берлин, Париж и Хамбург – с 30 базисни пункта на годишна база до второто тримесечие на 2021 г. Някои градове отчитат и ръст на доходността спрямо второто тримесечие на 2020 г. като Варшава (+10 базисни пункта), квартал M4 в Лондон (+25 базисни пункта), La Défense в Париж (+25 базисни пункта). Но основните пазари като цяло остават стабилни или се затягат.
„Остава голямо количество неизползван капитал, насочен към първокласни офис активи в основни европейски градове. Въпреки очакваната сянка на растящата инфлация доходността по облигациите остава на отрицателна територия в ключови западноевропейски икономики, което повишава спреда на средната доходност“, коментира Джеймс Бърк, асоцииран директор на регионалните инвестиции за ЕМЕА в Savills.
„Връщането на международните пътувания от някои юрисдикции като Северна Америка и Близкия изток също вероятно ще доведе до завръщане на капиталови източници извън Европа“, допълва той.
„Макар че много инвеститори в Азиатско-Тихоокеанския регион в момента не пътуват до Европа заради нивото им на ваксиниране и предпазливостта им към пътуванията в район с по-висок брой заразени, някои южнокорейски инвеститори, например, се чувстват все по-удобно да сключват сделки без оглед на място на активите. Въпреки че доходността от офиси остава на рекордно дъно, очакваме тя да се запази стабилна в средносрочен план“, отбелязва Бърк.