IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на жилищата достигат рекордни нива в САЩ и Европа

Старите жилища в САЩ са поскъпнали с 23,6% на годишна база през май до средно 350 300 долара

17:03 | 29.06.21 г. 3
<p>
	<em>Снимка: James MacDonald/Bloomberg</em></p>

Снимка: James MacDonald/Bloomberg

Цените на жилищата достигат рекорди в САЩ и части на Европа, тъй като големите фискални и парични стимули помагат на жилищните пазари да продължат да избягват последиците от коронавирусната пандемия, пише Financial Times.

Средната цена на съществуващите жилища в САЩ е нараснала с рекордните 23,6% на годишна база миналия месец и е достигнала връх от 350 300 долара, като всички области в страната са отчели ръстове, показаха данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти (NAR).

Жилищният пазар в Европа също продължава да расте въпреки кризата с COVID-19. В Холандия цените на съществуващите жилища са скочили с 12,9% през май спрямо същия период на миналата година, което е най-бързият темп на покачване от 2001 г. насам, показаха данни на холандската статистическа служба.

Броят на продажбите на жилища е намалял както в САЩ, така и в Холандия, въпреки че цените са продължили да растат, което показва, че търсенето надвишава предлагането. Имотният регистър в Холандия съобщи, че 16 126 сделки с жилищни имоти са регистрирани през май, което е спад с 12,1% на годишна база.

Продажбите на стари жилища в САЩ са намалели с 0,9% между април и май до сезонно изгладен годишен темп от 5,8 млн. Общите наличности от жилища в САЩ от 1,2 млн. броя са с 20,6% под нивото спрямо май 2020 г., въпреки че са нагоре със 7% спрямо април, показват данните на NAR. Жилища Жилища

Според някои икономисти спадът на обемите на продажби може да е знак, че жилищният пазар в САЩ е достигнал връх, след като миналата година активността нарасна до най-високото си ниво от 2006 г. насам.

Спадът на продажбите и ръстът на наличностите означават, че крайният натиск към повишаване на цените скоро трябва да започне да отслабва“, коментира Иън Шепърдсън, главен икономист в Pantheon Macroeconomics.

Други предвиждат нови ръстове, стимулирани от политиките на централните банки. „Смекчената парична политика може да тласне цените на активите още по-високо, което може да създаде риск от евентуална рязка корекция. За централните банки нито този резултат, нито постоянно високата инфлация са привлекателни перспективи“, отбелязва Адам Стейлър, икономист в Oxford Economics.

Силният ръст на цените на жилищата привлече вниманието на ръководители във Федералния резерв на САЩ, особено на фона на изкупуването на обезпечени с ипотека ценни книжа на стойност 40 млрд. долара на месец, което е част от програмата за изкупуване на облигации на стойност 120 млрд. долара.

Последна актуализация: 21:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
Ernan Kortes
преди 3 години
След тези дъна следва лихвена корекция...все пак това им беше целта...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
cyclop
преди 3 години
Не е ли възможно стойността на парите да достига рекордни дъна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още