Цените на недвижимите имоти в света намекват за наличие на балон, който не е виждан от периода преди финансовата криза през 2008 г., съобщава Bloomberg Economics.
Нова Зеландия, Канада и Швеция са сред най-нажежените жилищни пазари в света въз основа на ключови индикатори, използвани от Bloomberg Economics. Великобритания и САЩ също са близо до върха в класациите за риск.
Къде цените растат най-много?
„Комбинация от съставки тласка цените на жилищата до безпрецедентни нива в цял свят“, коментира икономистът Нираж Шах. „Рекордно ниските лихви, безпрецедентните фискални стимули, спестяванията по време на блокадата, готови за използване като първоначални вноски, ограничените наличности от жилища и очакванията за силно възстановяване на световната икономика допринасят за това“, допълва той.
Служителите, които работят от вкъщи, се нуждаят от повече площ, а данъчните стимули, предлагани от някои правителства на купувачите на жилища, също подклаждат търсенето.
Bloomberg Economics посочва пет индикатора за балон на жилищния пазар в дадена страна, като по-високата стойност на индикатора означава по-голям риск от корекция. Сред индикаторите съотношението цена към наем и цена към доходи помага за преценката на устойчивостта на ръста на цените. Покачването на цените на жилищата измерва настоящата инерция.
За много страни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ценовите съотношения са по-високи, отколкото преди финансовата криза през 2008 г., сочи анализът на Bloomberg Economics.
Опасност от балон
Дори когато показателите за риск растат на фона на все още ниските лихви, обичайно по-високите стандарти за кредитиране в сравнение с миналото и съществуващите макропруденциални политики, опасността от срив не е явна, сочи анализът. Според Шах бъдещето ще се характеризира повече с охлаждане, отколкото със срив. Жилища
Недостъпни жилища
Но рискът е по-висок, когато има синхронизиран бум на цените на жилищата като в настоящия цикъл, отбелязва Шах.
„Когато лихвите по ипотечните кредити започнат да растат, пазарите на недвижими имоти и въведените по-широки мерки за запазване на финансовата стабилност ще бъдат подложени на критичен тест“, пише Шах.