IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на жилищата в Китай ще запазят възходящата инерция до края на годината

Това се случва въпреки усилията на властите в Пекин да охладят жилищния пазар

11:24 | 01.06.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Очаква се цените на жилищата в Китай да нараснат по-бързо тази година от прогнозите няколко месеца по-рано, стимулирани от силното търсене в големите градове и лесната ликвидност въпреки засилените мерки за охлаждане на пазара на властите в Пекин, показва допитване на Ройтерс.

В момент, когато китайската икономика се възстановява от сътресенията заради COVID-19, властите засилиха ограниченията в имотния сектор, за да предотвратят финансови рискове на фона на притесненията от спекулативно поведение в някои части от пазара. Но цените на жилищата продължиха да растат през последните месеци, а пазарът се нажежи и в по-малки градове.

Очаква се средният ръст на цените на имотите да достигне 5% през 2021 г., според 11 анализатори и икономисти, участвали в допитването на Ройтерс.

Това е по-силен ръст от прогнозата за 3,3% от допитването от февруари, и малко над ръста от около 4,9% през 2020 г. Ръстът на цените на жилищата се очаква да се забави до 3% през първото полугодие на 2022 г.

Въпреки засилените пазарни ограничения цените продължават да растат, коментира Хуан Ю, вицепрезидент на базирания в Пекин институт за имотни изследвания China Index Academy. Растящите цени на терените също се очаква да подкрепят цените на жилищата, допълва тя.

Джао Къ, анализатор в China Merchants Securities, отбелязва, че слабият ръст на цените на жилищата в по-малките градове вероятно ще ограничи общите ръстове.

От тази година китайските власти увеличиха усилията си за овладяване на неумолимия ръст на цените на жилищата и за изтласкване на спекулантите от пазара. Местните политики включват таван върху цените, определяни от предприемачите, и невъзможност за някои имотни агенции да определят твърде високи цени на жилищата на вторичния пазар. Банките в големи градове също така повишават лихвите по ипотечните кредити.

Очаква се обемите от продажби на имоти да останат непроменени спрямо миналата година, както твърдяха анализаторите и в предишното допитване, спрямо ръст от 2,6% през 2020 г.

Според прогнозите инвестицията в жилища се очаква да нараснат със 7% тази година като през 2020 г., което е малко над очакванията за 6,4% в допитването от февруари.

„Очакваме инвестициите в ново жилищно строителство да се съживят през третото тримесечие благодарение на бързото възобновяване на работата и ръста на цените на суровините“, отбелязва Джао.

„Инвестициите в строителството на жилища ще бъдат основният стълб в инвестициите в имоти, които вероятно ще бъдат стимулирани от строителството на  жилища под наем“, казва Хуан.

Повечето анкетирани очакват, че ще мине много време, преди Китай да въведе широк имотен данък, но някои предвиждат, че по-големите градове със затегнати жилищни пазари може да задействат пилотни програми през идната година.

През последно време се засилват слуховете, че Китай планира да разшири данъчните реформи в имотния сектор отвъд Шанхай и Чунцин в опит за охлаждане на цените. Държавните медии цитират експерти, според които южният технологичен хъб Шънджън и курортният остров Хайнан може да са следващите, които ще въведат пилотни програми.

Помолени да оценят достъпността на китайския жилищен пазар по скала, при която 1 е най-евтиното, а 10 най-скъпото, средният отговор на анализаторите е 7, както и при предишното допитване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още