IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазарите на имоти по света: Силен ръст тази година и забавяне след това

Цените на жилищата в Австралия и Канада се очаква да отбележат двуцифрен ръст през 2021 г., а в Дубай може да се повишат за първи път от шест години

10:55 | 25.05.21 г.
<p>
	<em>Прогнозите за цените на жилищата в САЩ се подобряват значително.&nbsp;Снимка: Marco Bello/Bloomberg</em></p>

Прогнозите за цените на жилищата в САЩ се подобряват значително. Снимка: Marco Bello/Bloomberg

Жилищните пазари в големите икономики ще постигнат ръст тази година благодарение на огромната парична и фискална подкрепа и на фона на възстановяването от пандемията, показват допитвания на Ройтерс.

Средните продажни цени на жилищата достигат главозамайващи нива през 2021 г. в някои страни. Очаква се тази тенденция да продължи, стимулирана от ниските лихви по ипотечните кредити, бързото разпространение на ваксините и смекчаването на ограниченията след дълбоката рецесия миналата година заради пандемията.

Глобалният бум на имотните цени се случва на фона на растящи фондови пазари, които бързо се възстановиха от срива заради щетите за икономиката от пандемията и опустошителните загуби на работни места благодарение на безпрецедентните стимули.

В допитванията на Ройтерс са участвали над 100 имотни експерти и са били проведени между 11 и 24 май. Те показват големи повишения на прогнозите за цените на жилищата за САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Дубай спрямо само три месеца по-рано, като се очаква цените да изпреварят ръста на брутния вътрешен продукт и инфлацията на потребителските цени.

„Доверието на потребителите нараства силно благодарение на успеха на програмите за ваксиниране, а допитванията показват, че пандемията кара повече хора да обмислят преместване в ново жилище. Ограниченото предлагане показва натиск към повишаване на цените в краткосрочен план“, коментира Андрю Харви, старши икономист в Nationwide.

Почти 60% от анализаторите, или 55 от 92, които са отговорили на отделен въпрос за имотните пазари по света, смятат, че рисковете пред перспективите ще се увеличат през следващата година. Останалите 37 смятат, че ще намалеят. Жилища Жилища

Тенденцията в новите допитвания на Ройтерс показва очаквания за силни ръстове тази година, последвани от забавяне на темпа през идните няколко години заради повишаване на търсенето, отслабване на имиграцията и намаляване на достъпността.

Макар че има повишено търсене както на еднофамилни, така и на многофамилни жилища в малки и големи градове, в отговор на въпрос как търсенето на офис площи ще се промени през идните няколко години, анкетираните са разделени в мнението си.

41 от 78 участници са заявили, че то ще намалее, включително петима, според които спадът ще е значителен, а останалите 37 са заявили, че търсенето на офис площи ще нарасне, включително двама смятат, че ръстът ще е значителен.

„Експериментът с работата от разстояние през последните месеци ще създаде драматична промяна в търсенето в офис сектора, като 50% от офис служителите ще работят от вкъщи поне веднъж в седмицата“, смята Матю Пойнтън, старши имотен икономист в Capital Economics.

„Дори при героичен отговор при предлагането чрез значително преустройство и разрушаване на сгради, очакваме свободните площи да нараснат значително през идните пет години и да останат на високо равнище през 2030 г.“, допълва той.

Индия ще пропусне бума

Цените на жилищата в Австралия и Канада се очаква да отбележат двуцифрен ръст през тази година, а в Дубай да се повишат за първи път от шест години.

Според прогнозите жилищният бум във Великобритания също ще продължи благодарение на подкрепата на правителството наред с нарасналото търсене на по-голяма жилищна площ.

Цените на жилищата в САЩ се очаква да нараснат два пъти по-силно, отколкото прогнозираха експертите в допитването на Ройтерс през февруари, стимулирани от слабото предлагане и подпомогнати от значителната подкрепа на Белия дом и почти нулевите лихвени проценти.

„Неочакваното търсене по време на пандемията и хронично затегнатите наличности тласкат цените на жилищата доста над предвещаваните нива от фундаментални фактори като заетост и доходи“, коментира Грегъри Дако, главен икономист за САЩ в Oxford Economics.

Перспективите за индийския жилищен пазар са едно от големите изключения от глобалната тенденция.
Според прогнозите цените на жилищата в страната ще останат непроменени тази година, засегнати от опустошителната втора вълна на коронавируса, която смаза търсенето и отприщи данъчни облекчения и стимули на правителството за строителните предприемачи.

Към момента Индия регистрира един на всеки три смъртни случая заради коронавирус в света всеки ден, показват данните на Ройтерс.

„Придвижването и развитието на жилищния пазар ще останат сравнително далеч от обичайното през идните 18 месеца. Но по-големият проблем за доходите и работните места също остава на дневен ред“, казва Ашиш Найнан, доцент в университета Saintgits.

„Макар че първата вълна даде известно успокоение на сектора, след втората вълна купувачите ще заемат изчаквателна позиция за дълго време“, очаква той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:52 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още