IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американски купувачи на жилища се стичат на имотния пазар в Тел Авив

Жилищният пазар в града е най-скъпият в Израел

11:30 | 18.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Kobi Wolf/Bloomberg</em></p>

Снимка: Kobi Wolf/Bloomberg

Люси Хасел, брокер на недвижими имоти от Вашингтон, се установила в Тел Авив през ноември, след като чакала почти една година. 68-годишната жена нямала търпение да се пренесе в новия си дом, откакто купила имота си през март 2020 г. „Трябваше да се преместя през май, но COVID забави нещата“, разказва тя пред Wall Street Journal.

Хасел споделя, че харесала Израел още след първото й посещение, когато била на 20 години. Тя потърсила имот за покупка в страната през 2019 г., но единственият подходящ бил извън бюджета й и офертата й била отхвърлена.

Когато се върнала в Америка, Хасел получила съобщение от брокера си в Тел Авив, че продажбата на друг апартамент в същата сграда се е провалила и собственикът би приел нейната оферта. „Купих го на следващия ден, без дори да съм го видяла“, разказва тя. Хасел купила жилището с две спални и две бани с площ от 120 кв. м в Яфо, стар квартал на Тел Авив, за 800 хил. долара.

Въпреки глобалната пандемия Хасел е сред все по-големия брой американци, които емигрират в Израел. Израелското правителство съобщи, че 16 хил. имигранти от 85 страни са пристигнали в страната през 2020 г. до октомври. По данни на организацията Nefesh B’Nefesh, която подпомага установяването в Израел на хора от Северна Америка и Великобритания, молбите от американски граждани са се увеличили със 126% през 2020 г.

„Преди две години имах само едно-две запитвания на месец, сега са около 20“ от американски граждани, казва Матю Бортник, директор на местния офис на компанията Beauchamp Estates. „Пазарът беше доминиран от купувачи от Великобритания и Франция, но сега американците ги изравняват. Най-големите сделки и най-високият сегмент от луксозния пазар също са доминирани от американци“, споделя той. Бортник съобщава, че най-голямата продажба за 2020 г. е покупка от американска двойка на жилище за 84 млн. шекела (около 25,2 млн. щатски долара).

Тел Авив е най-скъпият жилищен пазар в Израел, сочат данни на израелската Централна статистическа служба. Имотният индекс на Deloitte за 2020 г., който подрежда най-скъпите градове в света, нарежда Тел Авив на второ място след Париж по средна цена на сделка с 11 668 долара на кв. м, над два пъти повече от средното равнище в 67 европейски града.

Енергичната технологична сцена в Тел Авив превръща града в бизнес хъб и му спечели прозвището "град на стартъпите". Според брокери на недвижими имоти възможностите за работа и кипящата енергия на града привличат микс от млади чуждестранни жители, а хубавото време през цялата година и крайбрежните локации се харесват на семейства и пенсионери.

Местният адвокат, специализиран в недвижимите имоти, Деби Росен-Солоу, казва, че все повече хора купуват жилища за обитаване през цялата година. „Времевата рамка за хората, които се местят в Израел се скъсява. Клиенти, които са обмисляли подобна възможност, сега предприемат действия“, казва тя.

Според Бортник пазарът в Тел Авив е различен от всеки друг в Израел с повече чуждестранни собственици на имоти.

„Като Лондон и Манхатън е“, отбелязва той. Средните цени на луксозните имоти варират между 18 300 и 21 500 долара на кв. м в зависимост от локацията, като стандартните двустайни апартаменти в центъра на Тел Авив струват над 1 млн. долара.

Интересът към града е подкрепен и от установяването миналата година на дипломатически отношения между Израел и Обединените арабски емирства. Бортник съобщава за ръст на запитванията от инвеститори от редица страни в Близкия Изток.

Ина Флешлър, маркетинг директор на Sotheby’s International Realty в Израел, казва, че повечето заможни клиенти искат имотите или да се намират директно на крайбрежието, или да са на една улица от водата, което тласка средните цени на луксозните крайбрежни имоти до 4,8 млн. долара. „Има стабилно търсене. Тел Авив е нажежен пазар, предлагането е ниско, защото няма много терени за строителство“, отбелязва тя.

Въпреки високите цени сериозни инвеститори залагат на трайната популярност на Тел Авив. Бен Кийт, 42-годишен британски предприемач и директор на Star Group, купил втори дом преди две години на цена от 1,35 млн. долара. Бортник, който му продал имота с две спални, смята, че сега той струва 1,8 млн. долара.

Кийт купил жилището за собствено ползване и за инвестиция. „Тел Авив ми напомня за Барселона. Той има всичко. Това не е спекулативна покупка. Мисля, че градът е добра дългосрочна инвестиция и ще се представи по-добре от други градове“, споделя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още