Повечето жилища по света се строят блок по блок или тухла по тухла. Но демокъща в Калвъртън, щата Ню Йорк, е построена сканиране по сканиране – стените й са получени чрез използването на гигантски триизмерен (3D) принтер, пише Ройтерс.
Демокъщата е изградена от строителната компания SQ4D, за да покаже на хората и на индустрията какво е възможно. Сега компанията продава все още непостроена къща в близкия град Ривърхед, която е обявена на имотния сайт Zillow на цена от 299 хил. долара.
Заедно със самостоятелния си гараж къщата ще има площ от около 130 кв. м. Цоклите, основата и покритието заедно със стените ще бъдат направени изцяло с 3D принтер.
„Инструктирахме машината да обикаля и да следва етажното разпределение, докато обхождаме. Непрекъснато застрояваме“, казва Кърк Андерсън, директор на операциите в SQ4D.
Той и колегите му са проектирали и създали собствен принтер, който да осъществи мечтата им за къща в цял размер.
„Взехме идеята за пластмасов 3D десктоп принтер и искахме да го направим много по-голям, за да бълва бетон“, разказва Андерсън.
„Обозначихме всяка страна от структурата, където планираме да принтираме. Установихме гигантската си рамка, нашият мащабен принтер се движи напред-назад, бълва слоевете един по един, нарежда, изгражда всички стени“, допълва той.
Андерсън казва, че реалното време за принтиране на стените е около 48 часа, част от цялостния 8-дневен процес по изграждане на цялата къща.
Това е значително по-бързо и с около 30% по-евтино, отколкото изграждането на къща чрез стандартни строителни методи, при които работниците трябва да мъкнат и подреждат тухли и блокове ръчно, отбелязва той.
„Правим това с принтер. Можем да заменим усилената работа на тези хора и да избълваме бетон много по-бързо, отколкото те могат да наредят тухлите“, казва Андерсън.
Не всички в строителната индустрия са въодушевени от тази перспектива и процесът получава смесени отзиви, като скептицизмът е особено изразен сред по-старите представители на индустрията, отбелязва той.
„Мисля, че хората просто не са подготвени за начина, по който това ще промени строителството. Това е началото, сега само се плъзгаме по повърхността“, казва Андерсън.