IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

COVID-19 принуждава компаниите за споделена работа да променят бизнес модела си

Пандемия ускорява края на модела в индустрията за наемане и преотдаване на площи, твърдят анализатори

11:35 | 27.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Shoko Takayasu/Bloomberg</em></p>

Снимка: Shoko Takayasu/Bloomberg

Пандемията заставя много компании за споделени работни пространства да се отказват от първоначални бизнес модели или да ускоряват възприемането на нови на фона на заплахата за по-широкия офис пазар, пише Wall Street Journal.

Първоначалната стратегия, популяризирана от WeWork и много подобни на нея компании, включваше отдаването под наем на колкото се може повече офис площи в градските центрове и след това на практика преотдаването им на компании с цел извличане на печалба. Този подход доведе до забележителен ръст и повиши оценката на WeWork на 47 млрд. долара.

Повечето офис служители обаче продължават да работят от вкъщи по време на COVID-19 и търсенето рязко намалява. Но компаниите за споделени работни пространства остават обвързани със скъпите дългосрочни наемни договори, които подписаха през годините си на разцвет и много от тях се затрудняват да изпълняват задълженията си по тях. Knotel стана най-голямата жертва на това разминаване в индустрията до момента, след като подаде заявления за защита от фалит по глава 11 миналия месец.

Сега някои анализатори смятат, че пандемията ускорява края на модела за наемане и преотдаване на площи в индустрията. „Този бизнес модел беше сходен с инвестиционните стратегии, включващи висока вероятност за малка печалба и малка вероятност за голяма загуба, за които историята показа, че не са устойчиви“, коментира Даниел Исмаил, старши анализатор в компанията за анализи на бизнес имотите Green Street.

Той очаква вместо това споразуменията за споделяне на приходи да станат по-често срещани. Те са сходни с отношенията между собственици на хотели и оператори, при които операторите получават такси и дял от печалбите, но не трябва да плащат наем. Споразуменията за споделяне на приходите са смятани за не толкова рискови, защото операторите имат по-ниски фиксирани разходи.

„Ще спечелите повече пари от площта, ако подпишете наемен договор, когато времената са добри. Но, когато времената са лоши, наистина ще пострадате“, казва Шломо Силбер, главен изпълнителен директор на базираната в Ню Йорк компания за споделени работни пространства Bond Collective.

Неотдавна компанията подписала първото си споразумение за споделяне на доходите за офис сграда с площ от малко над 8 хил. кв. м в Бруклин и води преговори за превръщане на някои от по-старите си наемни договори в сделки за управление, съобщава Силбер.

Компаниите, които продължават да се придържат към бизнес модела на преотдаването, изпитват затруднения. Заетостта на площите за съвместна работа е намаляла до 51% през есента спрямо 78 на сто през февруари м. г., сочи допитване на компанията за данни CoworkIntel.

Преди време Knotel беше оценявана на над 1 млрд. долара. Базираната в Ню Йорк компания управляваше офис площи от над 371 хил. кв. м в началото на 2020 г., носейки огромни приходи от наеми на собствениците на сградите, които вече не може да си позволи.

Базираната в Монреал компания за гъвкави офиси Breather също съобщи неотдавна, че ще затвори всичките си над 400 локации.

Някои компании за съвместни работни пространства оперират при споразумения за споделяне на приходите от години. Industrious, например, управлява повечето си локации въз основа на такива споразумения и е затворила само една локация от настоящите си 107, казва главният изпълнителен директор Джейми Ходари. Той допълва, че е придобил четири пространства от изпитващи затруднения конкуренти и очаква в крайна сметка да придобие между 30 и 40.

IWG модифицира по свой начин модела без наеми, като продължава да превръща част от бизнеса си във франчайз. Преди две седмица базираната в швейцарския град Цуг компания обяви нов договор в Детройт, първата си франчайз сделка в САЩ. Компанията планира да затвори между 5% и 6% от глобалните си локации, казва главният изпълнителен директор Марк Диксън.

IWG обяви фалит за редица пространства, които продължава да оперира с традиционни наемни договори, ход, който може да намали дължимата сума на собствениците.

Още преди пандемията проваленото първично публично предлагане на WeWork, която за малко не изпадна в несъстоятелност в края на 2019 г., направи някои собственици по-сдържани да отдават имоти под наем на компании за споделени работни пространства. След началото на пандемията фалитите и пропуснатите плащания на наеми правят някои собственици още по-сдържани.

„Нямаме голям апетит да сключваме тези наемни договори с други хора за бъдещ период“, съобщи президентът на Boston Properties Дъглас Линд при неотдавнашното обявяване на резултатите на компанията.

WeWork също възприе франчайзинга и миналата година продаде контрола върху китайския си бизнес при сходно споразумение. Но тя не планира да направи наемните договори по-малка част от бизнеса си, казва Питър Грийнспан, глобален ръководител на недвижимите имоти на компанията, отбелязвайки, че запазването на всички приходи максимизира печалбите.

„Нашата реална цел е рентабилността“, изтъква той.

Но WeWork може да е изключение заради достъпа си до капитал. Компанията успява да устои на големите загуби благодарение на инвестиция от SoftBank Group.

Но тя все още е в режим на намаляване на разходите. Компанията се отказа от над сто сгради и предоговори наемни договори за други около 150, например чрез намаляване или отлагане на наемни плащания, казва Грийнспан.

Въпреки това WeWork обяви отрицателен приток на свободни средства от 1,7 млрд. долара през първите три тримесечия на 2020 г.

Компанията води преговори и за листване чрез сливане с компания със специално предназначение, насочена към придобивания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:51 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още