IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Барселона иска да забрани за постоянно отдаването на частни стаи на туристи

Мярката ще бъде подложена на тримесечни обществени консултации преди да се превърне в закон

10:42 | 05.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Angel Garcia/Bloomberg</em></p>

Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Собственици на имоти в Барселона ще получат постоянна забрана да отдават под наем частни стаи за краткосрочен престой, ако градът одобри нов план, предава Bloomberg.

В рамките на пакет от мерки, целящи да защитят „канибализирането“ на жилища, които могат да бъдат отдавани под наем дългосрочно, от собственици, предлагащи ги под наем на туристи, канцеларията на кмета Ада Колау предложи ново правило, което ще позволи на хората да отдават под наем стаи в собственото си жилище само за престой от 30 дни нагоре.

Планът се прибавя към други мерки на града за ограничаване на туристическите жилища, отдавани обичайно чрез платформи като Airbnb. Ако бъде приет, градът ще има едни от най-строгите правила за контрол върху ваканционните жилища под наем сред останалите градове в света.

От 2011 г. насам Барселона изисква цели апартаменти, предлагани за краткосрочен престой, да имат лиценз от града, но замрази предоставянето на нови лицензи в центъра на Барселона през 2014 г. През 2018 г. в града беше въведена ID система за собствениците на имоти, която позволява да се проверява дали предлаганите апартаменти онлайн отговарят на всички законови изисквания, улеснявайки откриването и преследването на нарушители. А през август 2020 г. градът наложи временно правило за забрана на отдаването на стаи под наем за по-малко от 30 дни. Новото предложение ще направи това правило постоянно.

Планът е опит за обуздаване на туристическата индустрия, за която се смята, че е извън всякакъв контрол. След като броят на посетителите в Барселона за година растеше рязко преди пандемията, ваканционните апартаменти бяха обвинявани, че принуждават хората да се местят, водят до недостиг на жилища и до ръст на наемите в някои квартали и понижават качеството на живот на местните жители заради шума и необузданото поведение на посетителите във вече презастроени, хипер населени части на града.

Планът, който ще бъде подложен на тримесечни обществени консултации преди да бъде внесен за гласуване в общинския съвет в града, ще отнесе кампанията срещу краткосрочния престой на нов фронт. Според прессъобщението целта на градските власти с превръщането в постоянен на контрола върху отдаването на стаи под наем на туристи в споделени апартаменти е да „гарантира социалните функции на жилищата и да предотврати насищането със стаи за туристи, които биха създали проблеми за съвместното съществуване, повлияли на жилищния пазар и нарушили облика на кварталите“.

Airbnb изрази в комюнике тревогата си, че предложението стига твърде далеч. „Представители на кметството в града дадоха ясно да се разбере, че подкрепят възможността обикновени хора да споделят жилищата си и се надяваме да работим заедно за намирането на по-добър начин, който да подкрепя семействата в Барселона“, пише компанията.

Властите в града твърдят, че агресивното предложение е необходимо, защото каталунското регионално правителство е разочаровало Барселона. Миналия август то издаде указ за настаняването на туристи, който целеше да направи регулациите на туризма по-прости и по-единни в целия регион. Много градове, включително Барселона, очакваха регионът да въведе лимити, лицензи или забрана за отдаване под наем на стаи на туристи. Вместо това указът постанови, че категорията „туристически стаи“ – отдавани под наем за по-малко от 31 дни в домове, в които живеят и собствениците, няма да изисква лиценз от регионалното правителство. Принудени да предприемат действия, властите в Барселона незабавно обявиха едногодишен мораториум върху отдаването на стаи за по-малко от 30 дни, каквото указът на регионалното правителство позволяваше, докато подготви постоянен закон. Предложенията от 28 януари са резултат от тази подготовка.

Аргументите за забраната в предложението на града обрисуват драматична картина. Ако не бъдат въведени никакви регулации на туристическите стаи, 670 хил. жилища може да имат право да отдават стаи под наем, пишат авторите на предложението. Това далеч надхвърля действителния брой туристически стаи, предлагани преди пандемията – 14 хил. легла, съсредоточени основно в Стария град и квартал Ейкзампле. Но властите в града изразяват опасения и че собствените им усилия да регулират платформи като Airbnb може да тласнат повече собственици на имоти към сектора на туристическите стаи.

Това вероятно се дължи на факта, че предишни усилия на Барселона за лицензиране и прилагане на правилата на практика бяха донякъде ефективни. Броят на туристическите легла в центъра на Барселона е намалял с 940 от 2017 г. насам (макар че е продължил да расте в целия град заради планирано разширяване на крайните квартали).

Благодарение на споразумение с Airbnb прилагането на правилата в действие е донякъде лесно. Сега обявите трябва да се появяват на официалния ID номер на собственика и властите в града може да ги проверяват, за да са сигурни, че апартаментът има лиценз. Тези закони затрудниха, каквато беше целта, собствениците на апартаменти без лицензи да отдават под наем имоти незаконно и изложиха собствениците, които все пак го правят, на по-голям риск да бъдат засечени.

Новото предложение в Барселона отчасти цели да затвори още една потенциална вратичка в предходните ограничения. Властите в града се опасяват, че нелицензираните апартаменти може да бъдат обявени повторно като обитавани жилища – апартаменти, в които собственикът присъства през цялото време на престоя. В много случаи това вероятно е фиктивно, като апартаментът само се представя като обитавано от собственика жилище под наем, а в действителност собственикът живее другаде. Но процесът на проверка и привеждане на правилата в действие може да е труден за града, в резултат на което Барселона може да се окаже пренаситена с фалшиви обитавани апартаменти. Градските власти твърдят също, че собствените им разследвания на незаконна дейност от собствениците са установили, че „апартаменти често са управлявани от организирани групи, които печелят от незаконни и мафиотски практики“. Предотвратяването на разрастването на тези групи в друг сектор – стаите под наем, може да позволи на града да изтласка някои от тях веднъж завинаги.

Но какво ще се случи със собствениците с не толкова коварни мотиви? Собственици със свободна стая, които искат да припечелят малко допълнителни пари, също ще бъдат ограничени според новата политика и това притеснява Airbnb.

„Тъй като Airbnb общността в Барселона е разнородна и включва широк кръг от обяви, които не са повлияни от предложението, сме притеснени, че правилата ще навредят на местните семейства, които споделят площите си“, се казва в съобщението на платформата.

Тези собственици ще могат да отдават стаи за периоди над 30 дни, но в страна с висок процент жилищна собственост (през 2019 г. под 23 на сто от испанците са живели в имоти под наем) засягането на финансовата гъвкавост на тази група може да се окаже непопулярно за някои. Мерките срещу свръхтуризма получиха повсеместна подкрепа от обществото в Барселона в миналото. Предстоящият период на консултации ще покаже дали тази подкрепа се запазва, особено по време на пандемия, когато обичайните притеснения заради туризма не се проявяват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още