Краят на октомври е, но американският жилищен пазар се държи сякаш е юни, пише Bloomberg.
Стимулирани от исторически ниските лихви по ипотечните кредити, купувачите се надпреварват да купуват жилища, разчупвайки всякакви сезонни правила, въпреки че броят на заразените с COVID-19 расте в някои щати. Средното време на престой на имота на пазара намалява, а цените в редица големи градове са нагоре с над 20% спрямо същия период на миналата година.
„Обичайно купувачите си вземат сезонна почивка. Тази година просто не го виждаме“, коментира Даниел Хейл, главен икономист на сайта Realtor.com.
Бумът е поредното изкривяване в годината, която е всичко друго, но не и обичайна. След като пандемията намали силно продажбите на жилища през март и април, сделките се възобновиха, особено в покрайнините и по-достъпните градове. Заради малкото имоти на пазара търсенето далеч изпреварва предлагането и води до ожесточено наддаване.
Обичайно сделка за покупка на жилище в САЩ се е сключвала за 16 дни през септември, сочат данни на компанията Zillow. Това е по-бърз темп, отколкото през юни 2018 и 2019 г., месеца, когато покупките са се случвали най-бързо през тези години. На някои достъпни пазари в Средния запад като Канзас Сити и Синсинати жилищата са се продавали средно за пет дни или по-малко миналия месец. Имоти
В същото време цените са нараснали с над 20% в Канзас Сити, Филаделфия и Мемфис, щата Тенеси, сочат данни на компанията Redfin. Окръг Феърфийлд, щата Кънектикът, който включва и Гринуич, е регистрирал ръст от 33%.
Макар че най-евтините домове се продават най-бързо, жилищата във всички ценови категории сменят ускорено собствеността си. След като лихвите по ипотечните кредити спаднаха до рекордно дъно близо десет пъти тази година, купувачите търсят по-големи имоти, за да могат удобно да работят от разстояние, а децата им да се обучават онлайн. По-млади наематели също правят крачка към жилищна собственост.
24-годишната медицинска сестра от Синсинати Хана Скиджъл е една от тях. В края на септември тя открила обява за двустайно ранчо, което харесала, в квартал Оукли в града. Когато успяла да направи оглед следващия следобед, вече имало няколко оферти. Тя дала и своя оферта същия ден на стойност 196 хил. долара, която била приета.
Заради ниските лихви по ипотечните кредити разходите й ще бъдат около 1070 долара на месец спрямо наема й от 1008 долара. Къщата била готова за нанасяне с паркет, нови шкафове и ограден двор, където френският й булдог можел да тича на воля.
„Знаех, когато видях тази къща, че бързо ще бъде продадена. Усетих, че трябва да се преборя за нея“, споделя Скиджъл.
Други купувачи търсят повече пространство, тъй като работят от вкъщи за неопределено време.
25-годишната Кейти Уотсън е координатор на проекти в биофармацевтичния сектор в предградие на Канзас сити, щата Мисури. Когато започнала да работи от разстояние тази година заради вируса, тя получила допълнителен стимул да си купи имот. Уотсън сключила сделка миналата седмица за тристайно жилище в Блу Спрингс, щата Мисури, за 200 хил. долара.
Като купувач на първи имот на пазар, който в исторически план не е толкова конкурентен, Уотсън била изненадана, че трябвало да даде оферта за по-малко от ден и да прибави още 15 хил. долара към обявената цена.
Ожесточеното наддаване се случва на фона на изключително затегнатите наличности. Макар че обявите нарастват в градски райони като Манхатън и Сан Франциско, обратното важи за предградията извън големите градове и в много от останалата част на страната.
В САЩ броят на наличните жилища е намалял с 38% на годишна основа през седмицата до 17 октомври, сочат данните на Realtor.com. В Бойзи, щата Айдахо, където имаше бум на имотния пазар още преди пандемията, наличностите са намалели със 71%.
Трейси Каспър, която е дългогодишен брокер на недвижими имоти в района, казва, че има голямо търсене от хора, местещи се в Бойзи и работещи от разстояние. Купувачите се отказват от клаузи, които им позволяват да излизат от договор, ако къщата е оценена за по-малко от офертната им цена или инспекции установят необходимост от ремонт.
Балансиран пазар между купувачи и продавачи би имал наличности за около шест месеца, казва Каспър. „За последните шест месеца имаме две седмици“, допълва тя.
Дали бумът ще продължи през по-студените месеци, когато вниманието на купувачите обикновено е заето с празниците, остава да видим, казва Крис Глин, старши икономист в Zillow. Според него обаче кризата с наличностите е реална.
„Намираме се в пика на активността на пазара“, казва Глин. Въпросът е „дали той ще се забави през есента и зимата или има фундаментална промяна?“, допълва той.
преди 4 години На следващият етап, цикъл, ще има корекции, които няма да са в полза на купувачите сега, ох мале.. голям рев ще пада... Ама такава е схемата от мноо години, при която парите на баламите отиват в чекмеджетата и сейфовете на богатите. Такъв е живота, така е в природата, в която постоянно има отсяване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар