Инвеститорите в имоти опитват да блокират предложение на Дания да затвори правна вратичка, чрез която те се радваха на практически неограничено отлагане на плащането на данъка върху капиталовите печалби, предава Bloomberg.
Планът, който все още се нуждае от одобрението на парламента, е поредната стъпка на Дания да обуздае компаниите за бизнес имоти. Социалдемократическото правителство критикува индустрията, като твърди, че пълни джобовете си, докато средностатистическите обитатели изпитват затруднения да плащат наема си.
„Чуждестранни инвеститори могат да отлагат плащането на данъци за вечни времена и това, разбира се, е напълно неприемливо“, категоричен е Кристиан Рааберг Мадсен, член на финансовата комисия към парламента от управляващата Социалдемократическа партия и говорител на партията по финансовите въпроси.
Датското правителство иска да използва допълнителните данъчни приходи, за да покрие разходите за ранно пенсиониране за нископлатени служители. Това е част от по-широк план, при който се прехвърлят пари от финансовата индустрия към „сините якички“ в страната.
Майкъл Норемарк, партньор в правната кантора Kromann Reumert, сред чиито клиенти са някои от компаниите, засегнати от предложението, казва, че „на практика то е насочено към чуждестранни инвеститори“.
По-рано тази година парламентът прие закон, който замразява повишаването на наемите за пет години след ремонт. Мярката беше насочена срещу имотни спекуланти и последва откритите критики на правителството към Blackstone Group.
Преди време компанията съобщи, че се съобразява със закона. Тя е отказала коментар за новото предложение на Дания.
Много сделки в Дания са структурирани така, че технически се продава не имотът, а холдинговата компания зад него, отбелязва Норемарк. Тъй като се прехвърлят компании, имотните данъци се отлагат „за доста дълго време“, допълва той.
Планът за затваряне на данъчната вратичка ще засегне и местните компании в сектора, смята Датската имотна федерация. Нейното предложение за компромис, предвиждащ данъците да се плащат в момента на продажбата, беше отхвърлено. Сега групата лобира за увеличаване на прага, при който ще се дължи данъкът.
„Бремето на новия данък е непропорционално по-тежко за малките фирми“, казва Андерс Йепесен, консултант в Датската имотна федерация.
Пазарът на бизнес имоти в Дания преживява COVID кризата по-добре от останалите скандинавски страни. Обемът от сделки през първото полугодие намаля значително по-малко в сравнение с останалите страни в региона, сочат данни на специализираната компания в инвестиции в имоти Catella Group. Обемите са се свили с 2% в Дания спрямо 22% в Норвегия, показват данните.