Скокът на британската строителна дейност се е ускорил през септември, подкрепен от мини бума на жилищния пазар в страната, който помогна за възстановяването на икономиката, въпреки че затягането на ограниченията помрачава перспективите, пише Financial Times.
Индексът на мениджърите по поръчките в строителството IHS UK е нараснал до 56,8 пункта през септември спрямо 54,6 пункта предходния месец. Това е четвърти пореден месец, в който индексът е над прага от 50 пункта, показващ, че мнозинството компании съобщават за подобряване на дейността.
Равнището на индекса надмина прогнозите на анкетирани от Ройтерс икономисти за 54 пункта и е сигнал за най-бързия темп на растеж от близо пет години. Строителство
„След забавянето през август ръстът на строителството във Великобритания се ускори силно през септември“, коментира Елиът Кер, икономист в IHS Markit. „Имаше по-бърз ръст на активността както на жилищния пазар, така и в сектора на бизнес имотите, който компенсира значително по-резкия спад на гражданското и инженерното строителство“, допълва той.
Най-силно е било представянето на жилищния пазар, където строителните компании са регистрирали значително разширяване на дейността за четвърти пореден месец. Анализатори посочват освобождаването на натрупаното търсене сред причините за силните нови поръчки.
Британският строителен сектор се е възползвал и от освобождаването от гербовия налог на покупки на жилища на цена до 500 хил. паунда, което беше въведено през юли и ще остане в сила до март.
Натрупаното търсене и по-ниските данъци генерираха мини бум на жилищния пазар през лятото с ръст на трансакциите с жилища и на цените въпреки безпрецедентния удар за икономиката през второто тримесечие.
Данните за строителството през септември показват, че ръстът на сектора е продължил до края на третото тримесечие.
Скокът в строителния сектор, който съставлява около 7% от икономиката, подкрепя по-широката икономика чрез търсенето на строителни материали и стоки за дома.
През юли, последния месец, за който са налични официални данни, строителството беше най-потиснатият сектор спрямо нивата преди пандемията през февруари въпреки силното възстановяване през същия месец.
Започнатите проекти за бизнес имоти също са нараснали значително, като са отбелязали най-бързия си скок от над две години. За сметка на това гражданското и инженерното строителство е намаляло за втори пореден месец с най-резкия си темп от май насам.
Дейността в строителството е била по-силна в сравнение с други части на икономиката. По-рано тази седмица финалните индекси PMI за промишленото производство и услугите показаха забавяне на нивата на растеж до съответно 54,1 пункта и 56,1 пункта.
Строителството във Великобритания надминава значително показателя за еврозоната от 47,5 пункта, където строителните компании не успяват да си осигурят нови проекти на фона на новия ръст на заразените с COVID-19.
Но икономисти предупреждават, че силата на сектора може да не е дълготрайна.
„Въпреки нарастването на дейността този месец все още има усещане, че това е затишие пред буря за строителството“, коментира Макс Джоунс, директор на връзките с обществеността в екипа за инфраструктура и строителство на Lloyds Bank. „Следващите няколко месеца включват редица крайъгълни камъни, а именно естеството на бъдещите отношения на Великобритания с ЕС и краят на програмата за субсидиране на заетостта“, допълва той.
Освен това ръстът през последно време на лихвите по ипотечните кредити „създава сериозна заплаха за възстановяването на жилищното строителство“, казва Самюъл Томбс, главен икономист за Великобритания в консултантската компания Pantheon Macroeconomics. Намаляването на офис площи, тъй като повече хора работят от вкъщи, също може да доведе до дългосрочен спад на строителството на бизнес имоти.
„Поради това продължаваме да очакваме, че възстановяването на строителството ще достигне таван на ниво от около 5% под връхната си точка преди COVID“, казва Томбс.