Туристите бавно се завръщат на Санторини, който обичайно е най-посещаваният остров в Гърция, известен със снежнобелите си вили, опасно стръмните си кози пътеки и популярните в Instagram залези, пише Financial Times.
През 2018 г. над два милиона посетители са пристигнали на малкия остров с едва 15 хил. души население. Пренаселването се беше превърнало в такъв проблем, че миналата година властите въведоха таван за броя на пристигащите посетители от круизни кораби до 8 хил. на ден.
Тази година почти никакви туристи не са посетили острова, след като коронавирусната пандемия наложи въвеждането на блокада и направи невъзможно пристигането на чуждестранни туристи. Сега ограниченията бавно се вдигат и на 1 юли местното летище отвори отново врати за международни посетители.
„Те пристигат малко по малко“, казва Барбата Данези, която притежава местната компания за недвижими имоти Estia Real Estate. Но хората, които пристигат, ще открият много различно преживяване спрямо предишните години. Маските са задължителни в магазините, а служителите носят пластмасови шлемове на главата си. „Малко е странно. Но такива са правилата“, отбелязва Данези.
Растящата популярност на острова сред туристите го превръща в магнит за инвеститори в имоти, които отдават под наем жилищата си на туристи в сайтове като Airbnb. През юли миналата година 4180 имота в Санторини са били обявени под наем в Airbnb или Vrbo, сочат данни на платформата AirDNA, която следи пазара на ваканционни жилища под наем. Това беше ръст с близо 180% спрямо юли 2016 г.
Данае Цакирис, директор на консултантската компания Savills в Атина, казва, че сделките с имоти в Санторини на практика са спрели, докато островът беше под блокада. Сега пътуванията и огледите отново започват да се увеличават.
Но всеки, който търси изгодна инвестиция, до момента остава разочарован. „Имаме опортюнистични купувачи, които искат да видят дали продавачите ще усетят по-голям натиск да намалят цените си. Но не мисля, че това ще се случи. Тази криза все още не се е превърнала в огромна финансова криза“, казва Цакирис.
Гърция удължи забраната си за полети от Великобритания най-малко до 15 юли и не е ясно дали страната може да се присъедини към програмата за „въздушен мост“ на Великобритания, която позволява на британски туристи да пътуват до определени дестинации без 14-дневен карантинен период след завръщането си.
Когато летовниците наистина се завърнат на Санторини, това ще е облекчение за инвеститорите в имоти за краткосрочен наем, които очакват трудна година.
Себастиан, който не иска да разкрие фамилията си, е израснал на Санторини и има три имота за отдаване под наем. До края на годината той очаква резервациите да са надолу с около 66% спрямо 2019 г. „Много хора изпитват затруднения, защото не идват нови резервации“, казва той.
Според него първоначално блокадата била забавление. Местните хора, които обикновено се готвят усилено за летния сезон, са имали възможност за почивка. „В Гърция броиш колко пъти си плувал в морето“, казва той. Обикновено три плувания са добър показател за лятото. „Сега хората казват, че вече са плували 20 пъти!“, споделя Себастиан.
Но когато блокадата беше смекчена в началото на юни, настроенията са се променили: „Тогава отменените резервации започнаха да валят и в действителност започнахме да усещаме последиците. Магазините останаха затворени, тъй като няма туристи, които да купуват стоките, казва той.
Даниел, собственик на имот в Airbnb от Торонто, е отдавал две ваканционни вили на острова през последните пет години. Това лято той отваря още шест. „Много интересно време“, отбелязва той. Даниел знае, че собствениците на имоти в Airbnb като него са изправени пред тежка година. Те ще трябва да се справят с по-кратък сезон и намаляло търсене, а мнозина понижават цените си, в някои случаи наполовина. Но гледайки в бъдещето, Даниел е по-оптимистично настроен. „Санторини не е модна дестинация. Той винаги ще е водещ избор в списъка на хората, така че щях да съм по-неспокоен, ако се намирах в модна дестинация“, казва той.
Малкото градче Оя е сред най-скъпите места на острова, но свръхтуризмът започва да се отразява на привлекателността му, казва Данези. Тя смята, че малка къща от 50 кв. м, която е подходяща за краткосрочно отдаване под наем, може да струва до 600 хил. евро. Само на два километра разстояние сходен имот може да струва около 200 хил. евро и то без тълпите от туристи, допълва Данези.
Дали посетителите и процъфтяващият имотен пазар ще се върнат, докато коронавирусът остава заплаха, не е ясно.