IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дребните инвеститори в имоти се насочват към краудфъндинг сделки

Повече от 330 000 малки инвеститори са направили вложения в офиси, хотели, апартаменти и други имоти чрез краудфъндинг по време на блокадата

12:46 | 12.06.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Хиляди малки инвеститори се насочват към вложения в имоти чрез краудфъндинг (на английски: crowdfunding, групово финансиране, б, ред.) по време на икономическата блокада, пише Wall Street Journal. Те купуват части от жилищни сгради, хотели и други имоти.

Същевременно обемът на краудфъндинг обявите рязко намаля наред с другите продажби на имоти, но търсенето значително се засили. Част от ръста на търсенето се дължи на ценовите отстъпки, които в някои случаи могат да достигнат и до 20%, посочва изданието.

В дните, откакто Световната здравна организация обяви пандемията в средата на март, предложенията на сайта CrowdStreet намаляват със 70%. Търсенето на инвеститори обаче нараства с 50%, според Иън Формигл, главен инвестиционен директор на сайта.

„Отне минути в началото на май CrowdStreet да събере 12,5 млн. долара за проект за апартаменти на стойност 42 млн. долара, който се планира в близост до метростанцията Tenleytown във Вашингтон от Urban Investment Partners“, посочва той.

В деня на отваряне на инвестицията търсенето от страна на инвеститори е надвишило целта на инвеститорите с 25 млн. долара и проектът е трябвало бързо да бъде затворен.

Фонд на стойност 50 млн. долара, насочен към малки инвеститори, стартиран през декември 2019 г. от разработчика Jamestown LP, получава нови инвестиции във всяка от седмиците на принудителната блокада заради коронавируса. Минималната инвестиция е 2 500 долара.

„Инвеститорите все още търсят този продукт“, казва Майкъл Филипс, президент на фирмата.

Има повече от 330 000 малки инвеститори, които са инвестирали в офис сгради, хотели, апартаменти и други имоти чрез краудфъндинг в периода на блокадата, посочва Иън Иполито, основател и редактор на Real Estate Crowdfunding Review.

Подхранвани от по-разхлабените федерални правила за краудфъндинга, в съчетание с нарастващото използване на онлайн услуги за множество нужди, тези стартиращи компании са набрали повече от 10 млрд. долара за периода, посочва Иполито.

Досега повечето от краудфъндинг сделките в тези сайтове бяха за апартаменти, отдавани под наем. С настъпването на пандемията обаче финансиране се набира и за нови проекти за жилища, офиси и хотели, както и висококачествени многофамилни имоти на добри места, които ще се отдават под наем. Тези проекти няма да бъдат завършени поне в следващите две години.

Много от банките и другите кредитори задържат финансирането за сектора на имотите в момента, затова и инвеститори и строители търсят други начина да си осигурят средства, посочва изданието. Много от краудфъндинг кампаниите привличат инвеститори с отстъпки от цените.

На сайтовете за краудфъндинг се появяват и затруднени сделки. В CrowdStreet например се набират над 15 млн. долара за покупка на хотел Renaissance Harborplace в Балтимор. Сделката е договорена преди пандемията за 100 млн. долара, но заради ситуацията продавачът се е съгласил на отстъпка и новата цена е 80 млн. долара.

Мнозина от краудфъндинг бизнеса очакват все повече такива възможности. Тези компании обаче не са експерти в имотните инвестиции и имат проекти, за които са набирали средства, които са губещи още отпреди пандемията. На фона и на масовите блокади се задават сериозни проблеми за офис сградите и търговските центрове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още