IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коронавирусът удари някои жилищни пазари в Европа по-тежко от други

Какъв е ефектът от кризата върху жилищните имоти в Лондон, Берлин и Мадрид?

10:45 | 08.05.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Брутният вътрешен продукт (БВП) на страните от еврозоната е намалял с 3,8% през първото тримесечие на 2020 г. заради коронавируса, което е по-голям спад в сравнение с американската икономика през същия период. Въздействието на пандемията в конкретни градове на Стария континент варира значително – някои на практика замръзнаха, а други използват технологиите, за да продължат с покупките и продажбите, макар и при по-ниски обеми от обичайното.  

Поведението варира от „запазете спокойствие и продължавайте“ в Австрия до страхове, че пандемията ще смаже пазара в Русия и цялостен отказ на испанците от идеята да притежават дом, пише Wall Street Journal.

Лондон

Пандемията едва ли можеше да дойде в по-лош момент за британската столица, където цените на имотите на централни локации намаляваха от 2014 г. насам заради комбинацията от повишаване на данъците и Brexit.

През първото тримесечие на тази година обаче брокерите на недвижими имоти започнаха да съобщават, че купувачите се завръщат на пазара, тъй като излизането на Великобритания от ЕС стана по-сигурно при управлението на премиера Борис Джонсън. Повишаването на цените изглеждаше неизбежно. След това дойде вирусът.

Блокадата във Великобритания беше въведена на 23 март и оттогава брокерите на недвижими имоти затварят офисите си, огледите на място са забранени и малко от процесите по продажба на жилища продължават. Много строителни площадки бяха затворени, което ще има по-дългосрочно влияние върху предлагането на нови жилища.
Питър Уедърел, главен изпълнителен директор на компанията за недвижими имоти Wetherell, покрива луксозния квартал Мейфеър и сега служителите му „опитват само да вържат двата края“.

„Продължаваме огледи, които течаха преди блокадата и опитваме да сключваме сделки. Ако не можем да се договорим (за осъществяване на) продажба, препоръчвам на продавачите да се оттеглят от пазара и да върнат имота си, когато знаем какво се случва“, казва Уедърел.

За разлика от големите американски пазари и въпреки явното изкушение Уедърел казва, че купувачите опитват да предлагат по-ниска цена на продавачите. „Мисля, че ще се почувстват засрамени. Това може да се сметне за рекет“, допълва той.

Когато се възвърне някаква нормалност - премиерът Борис Джонсън трябва да обяви пътната си карта за смекчаване на блокадата този уикенд или в началото на следващата седмица, Уедърел се надява, че натрупаното търсене ще бъде реализирано и пазарът ще се върне към обещаващото начало на 2020 г. Той смята, че след като блокадата бъде смекчена, „първите приспособили се купувачи“ ще се втурнат към пазара, за да изберат имот в Лондон.

Същевременно брокерите на недвижими имоти се обръщат към технологиите, за да предлагат виртуални оценки и огледи, а Уедърел смята, че тази тенденция ще се запази. „Мисията ми е да създавам достатъчно технологии, за да мога да показвам имоти на хората чрез видео, преди те да отидат и да ги видят. Всички искаме да спестим време и сега среща, която преди ми отнемаше един час, продължава десет минути. Печеля продуктивност“, отбелязва той.

Последна актуализация: 06:05 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 9 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
Кажете тук, как ги виждат брокерите, поне 10% нагоре за тая година вероятно, тая седмица май не е имало техни статии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още