IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на жилищата в Китай отбелязват бавно възстановяване през март

Продажбите на имоти в страната са се възстановили на 40% спрямо нивата отпреди коронавируса

12:47 | 16.04.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Цените на новите жилища в Китай са нараснали през март с най-бавния си годишен темп от юни 2018 г., но ускоряването на инерцията може да означава колебливо възстановяване след спирането на икономическата дейност заради коронавирусната пандемия, предава Ройтерс.

Цените на жилищата през март са нараснали с 5,3%, което е и десети пореден месец на по-слаб растеж, сочат данни на Националната статистическа служба. През февруари цените се покачиха с 5,8%.

Цените на новите жилища в Китай обаче са се върнали към растеж през март на месечна база, след като изпаднаха в застой за първи път от пет години през февруари, а това показва, че натрупаното търсене като последица от коронавирусната пандемия в имотния пазар постепенно се изчерпва.

През последните седмици Китай вдигна ограниченията за транспорта и блокадите на градовете, които парализираха бизнес дейността на предприемачите и ограничиха посещенията на клиенти в изложбените центрове за имоти.

Мерките за стимулиране на икономиката на правителството, които увеличиха кредитирането и понижиха лихвите, са довели до скок на ипотечните кредити и потребителските заеми.

Властите постепенно овладяха пандемията, въпреки че мерките за ограничаване на пътуванията и за социално дистанциране остават в някои градове като столицата Пекин. Респираторното заболяване, наподобяващо грип, отне живота на над 3300 души и зарази над 82 хил. в континентален Китай.

Анализатори предупредиха, че скромен ръст през март може да се дължи на забавянето във вписването на трансакции отпреди лунната нова година. Влиянието на коронавируса върху работните места и доверието на потребителите може да продължи да ограничава продажбите на имотния пазар месеци наред, допълниха те.

„Офисите за продажби на имоти в страната отвориха врати през март, но продажбите останаха вяли“, казва Джан Давей, базиран в Пекин анализатор в имотната агенция Centaline, според която те са се възстановили до 40% спрямо нивата отпреди вируса след срива през февруари.

Китайските банки отпуснаха рекордни кредити през март в рамките на задействаните мерки на правителството в подкрепа на икономиката. Заемите за домакинствата, предимно ипотечни кредити, скочиха рязко до 989,1 млрд. юана (139,70 млрд. долара) през март след нетния спад от 413,3 млрд. юана през февруари, сочат изчисления на Ройтерс на база данните на централната банка.

Признаци на възстановяване

Мнозинството от 70-те града, включени в изследването на Националната статистическа служба, са отбелязали месечен ръст на цените на новите жилища, като броят им е нараснал на 38 спрямо 21 през февруари.

Най-силен скок на цените записват всички по-малки градове. Синин, който е главен град на провинция Цинхай в централната част на Китай до Тибетското плато, се е представил най-добре през март с месечно повишение на цените от 1,4%.

На второ място е крайбрежният град Ханджоу в провинция Джъдзян, където цените са се повишили с 1,3%. Те са останали непроменени в Ухан, епицентъра на пандемията, тъй като в града не са регистрирани никакви продажби на имоти през март, съобщава Националната статистическа служба в отделно комюнике.

Големи строителни компании в Китай като Evergrande правят отстъпки и промоции за стимулиране на продажбите, а правителството разхлаби някои правила за предварителни инвестиции в проекти, за да помогне за ускоряването на продажбите. Последните данни на компанията за анализи CRIC сочат, че продажбите на стоте най-големи строителни компании в Китай са нараснали със 136,2% миналия месец спрямо февруари.

Предприемачите очакват продажбите да се нормализират през април след възстановяване на 80% до 90% през март. Но някои анализатори отбелязаха, че потребителите остават предпазливи на фона на страховете от глобална рецесия заради пандемията, която ще засегне търсенето на стоки и услуги от Китай.

Анализатори на Nomura отбелязват в доклад от днес, че нов кръг от големи стимули в подкрепа на търсенето на имоти в страната остава малко вероятен.

Други призовават за повече помощ от местните власти. „Местните власти трябва да предприемат повече мерки в подкрепа на пазара, за да насърчат купувачите на първо жилище и хората, които ремонтират жилището си, ако те не нарушават принципа „жилищата не са за спекулация“, казва Джан, имайки предвид предупрежденията на Пекин към спекулантите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още