IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как търговските центрове могат да преодолеят коронавируса?

Равноправните преговори между търговци на дребно и собственици на молове са най-добрият начин за възстановяване

13:01 | 04.04.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Kobi Wolf/Bloomberg</em></p>

Снимка: Kobi Wolf/Bloomberg

Търговски център на брега на езеро край Лондон е мека на потреблението. Намира се в графство Есекс, което обича пазаруването толкова много, че риалити шоу по телевизията разказва за подвизите на бляскавите му жители, тръгнали на лов за дрънкулки, пише Bloomberg.

От миналата седмица молът е отворен само за покупки от първа необходимост в съответствие с указанията на правителството. Неговият собственик Intu Properties съобщи миналия четвъртък, че е получил само 29% от дължимия наем от наемателите в него и в другите му търговски центрове в страната. През същия период на миналата година той е получил 77% от дължимата сума.

Наематели, сред които Primark и шведската верига магазини за дрехи H&M, които са затворили хиляди магазини в света, бавят плащания или търсят по-добри условия. Това е сценарий, който се повтаря от двете страни на Атлантическия океан. Cheesecake Factory, която има 294 магазина в САЩ и Канада, съобщи миналата седмица, че няма да плати наема си за април и че води разговори със собствениците на търговските центрове, в които присъства.

Компании като веригите магазини за дрехи бяха първите изпаднали зад борда, но изглежда, че собствениците на търговски площи ще бъдат следващите. Търговците на дребно се готвят за дълга блокада. В понеделник Macy’s  съобщи, че пуска в отпуск по-голямата част от 130-те си хиляди служители, след като загуби голяма част от продажбите си заради затваряне на магазини. Молове Молове

Не е чудно, че някои от тях, като американския собственик на молове Taubman Centers, отвръщат на удара. Компанията съобщи, че те трябва да платят, макар да добави, че работи със засегнатите наематели.

Споровете няма да облекчат нито магазините, нито собствениците на търговски центрове в дългосрочен план. Последиците от катастрофалната загуба на бизнес в търговията на дребно заради кризата с коронавируса трябва да бъдат споделени. Някои от последиците ще трябва да бъдат понесени от звена надолу по веригата като доставчиците или нагоре по веригата като собствениците.

Това обаче може да е трудно. С фиксирани активи като моловете не е лесно да се приспособят разходите. Някои от тях имат значителни кредити. Може да се наложи банките да понесат част от бремето, а облекчение от държавата изглежда все по-необходимо. Анализаторът Брайън Чапата предупреди за потенциалните опасности за ипотечния пазар. Молове Молове

Последна актуализация: 11:43 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още