IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищните пазари в ЦИЕ предлагат добри възможности за рискови инвеститори

Будапеща, Варшава, Прага и Санк Петербург отбелязаха силен ръст на цените през миналата година

12:00 | 29.02.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Martin Divisek/Bloomberg</em></p>

Снимка: Martin Divisek/Bloomberg

Тази година инвеститорите в луксозни имоти се обръщат към нововъзникващи пазари в Източна Европа в търсене на нови възможности. Градове като Будапеща, Прага и Варшава показват силни признаци на растеж и привличат купувачи, които са склонни да поемат известен риск, особено на пазарите на луксозни имоти в Унгария, където политическата обстановка предизвиква известна несигурност, пише сайтът Mansion Global.

Будапеща например беше един от градовете с най-бърз ръст на цените на жилищата в света през третото тримесечие на 2019 г. по данни на консултантската компания Knight Frank. От септември 2018 г. до септември 2019 г. цените на жилищата в града са нараснали с 24%, което според доклада на компанията се дължи на ниските лихви по ипотечните кредити и силната заетост, както и на цялостния икономически растеж в страната.

„Интересът от крайните потребители продължава да е силен и не показва признаци на отслабване“, казва Адам Илковиц, главен изпълнителен директор на имотната компания Matthew & Daniel’s в Будапеща. „Наличностите от имоти в  централните части на големи унгарски градове все още са ограничени, което означава, че този интерес не може да бъде задоволен напълно“, допълва той.

Редица други градове в Източна Европа също регистрират рязък ръст на цените на жилищата през същия период. В Санкт Петербург апартаментите са поскъпнали с 14%, във Варшава – с 13%, а в Братислава и Москва – с по 10%, показва индексът на Knight Frank.

Инвеститори, анкетирани за целите на доклада на PricewaterhouseCoopers (PwC) за тенденциите в недвижимите имоти в Европа през 2020 г., казват, че са привлечени от Варшава заради относителната политическа стабилност, силния бизнес сектор и младото население.

Същевременно икономическите санкции, които Западът наложи на Русия, са голямо препятствие пред инвестициите, но авторите на доклада на PwC отбелязват, че за инвеститорите, които вече са в Москва, има възможности за добра възвръщаемост.

„Най-популярната тенденция през 2020 г. ще бъдат инвестициите в луксозни имоти. Наблюдаваме и ръст на търсенето на луксозни апартаменти. Тази година трябва да започнат да се продават доста големи проекти за луксозни жилища“, казва Марина Синявская, заместник-директор на московското подразделение на Sotheby’s International Realty.

Очаква се началото на строителството на нови луксозни жилища в Санкт Петербург да стимулира по-голям растеж на цените тази година.

„През 2020 г. ръстът на средните цени ще бъде подкрепен от излизането на пазара на нови жилищни проекти от най-висок клас в желани локации“, казва Николай Пашков, генерален директор на Knight Frank в Санкт Петербург. Имотни анализатори в Прага и Братислава също очакват темповете в сектора на луксозните имоти да се ускорят тази година, докато продажбите на достъпни имоти ще се забавят.

„Въпреки че до неотдавна ръстът на цените беше очевиден в по-ниския сегмент на жилищния пазар, вероятно палмата на първенството ще премине към сектора на луксозните имоти през идните години“, прогнозира Прокоп Свобода, управляващ партньор в компанията Svoboda & Williams, подразделение в Чехия на Christie's International Real Estate. Той отдава промяната на силната икономика и на растящия брой на купувачите с високи нетни доходи в страната.

Купувачите обаче трябва да имат предвид политиката на икономически национализъм в Полша и Унгария, която налага ограничения на чуждестранните инвестиции, и последиците от американските санкции за чуждестранните инвестиции в Русия.

Обща черта на растящите пазари в Източна Европа е, че търсенето идва предимно от местни купувачи, но има индикации, че все повече чуждестранни купувачи се интересуват от инвестиции тази година.

Стабилната икономика в Прага и Братислава създава ново богатство и растящо търсене на луксозни имоти от местните жители.

„През 2019 г. 73 на сто от продажбите на жилища с наше посредничество са били насочени към местни клиенти. Само 27% от клиентите ни са чужденци, половината от които са жители на европейски страни. В двата града сме изправени пред растящо търсене от установени инвеститори, което тласка цените на жилищните имоти нагоре“, отбелязва Свобода.

Силната икономика на Будапеща също е помогнала на унгарската столица да си спечели титлата най-бързо растящ жилищен пазар в света. Силната заетост наред с ръста на броя на наемателите в резултат на откриването на офиси от чуждестранни компании в града, привличат нови инвеститори.

От 2015 г. насам търсенето от местни купувачи расте, но сега повече чужденци отправят запитвания, казва Илковиц.

„Чуждестранните инвеститори започват да поглеждат към Унгария като страна с подценени имоти и стабилна икономика, която предлага страхотни данъчни облекчения“, допълва той. „Например, след петата година от покупката за продавача няма данък върху капиталовата печалба, което е едно от многобройните данъчни предимства за привличане на инвестиции в Унгария“, отбелязва Илковиц.

Последна актуализация: 09:28 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още