Ротердам е най-привлекателното пристанище в Европа за инвестиции в логистични имоти, показват данни на консултантската компания Savills.
Холандският град изпреварва утвърдени пристанища като Барселона, Валенсия, Антверпен и Хамбург.
Ротердам е една от основните врати за внос и износ на стоки в и от континентална Европа, което създава значително търсене от страна на наематели на първокласни логистични площи. Недостигът на земя за строителство и ограниченията за нови строежи подкрепят ръста на цените на логистичните площи. Жп мрежата и водните пътища в района също са предимства за Ротердам.
Засилената международна търговия е увеличила капацитета на пристанището на Барселона със 70% през последните пет години. Това е е най-бързият растеж за първите пет пазара, отбелязва компанията.
Във Валенсия наемите на логистични площи в близост до пристанището нарастват с 13% до 54 евро на кв. м през последните три години, по-ниски са в сравнение с Барселона, което също е ключово предимство.
Сравнително ниските национални минимални заплати в Испания ще осигурят по-благоприятни условия за разширяване на логистичните оператори предвид и високата наличност на работници на пазара на труда.
"Ротердам, Барселона, Валенсия, Антверпен и Хамбург са най-привлекателните пристанищни локации за инвестиции в логистични имоти благодарение на комбинацията от намаляващи свободни площи и растящо търсене, която подлага наемите на натиск към повишение", коментира Маркус де Минквиц, директор на отдел "Регионални инвестиции" в Savills.
"Логистичните имоти в коридори, свързващи тези локации, ще бъдат от особен интерес за инвеститорите. Установихме четири ключови коридора, покриващи Скандинавския и Иберийския полуостров, Западна Европа, балтийските страни и Централна и Източна Европа. Хамбург е пример за растеж през последно време с обработени товари от 46,8 млн. тона през 2018 г., което е ръст с 2,7% спрямо предходната година", допълва Минквиц.
"Анализирайки трафика на контейнеровози в европейските пристанища, съществуващата и бъдещата инфраструктура и демографските промени, можем да прогнозираме къде ще бъдат следващите търговски коридори и търсене на логистични имоти през идните десет години", казва Майк Барнс от отдела за изследване на бизнес имотите в Европа на Savills
"Една от големите промени в тази връзка е китайската инициатива "Един пояс, един път", която цели да подобри търговските връзки с Европа. Китай вече присъства на трите най-големи пристанища в Европа - Euromax в Ротердам, от което притежава 35%, Антверпен, където има дял от 20% и Хамбург, където ще изгради нов терминал", допълва той.