Докато властите в България се опитват по всякакъв начин да сложат прът в развитието на платформи, като Airbnb и Booking, а тези в Берлин сложиха законов таван на наемите за 5 години, точно обратното се случва в Холандия.
Властите в Амстердам предлагат известно успокоение за инвеститорите в имоти, които проявяват сдържаност да финансират нови проекти заради контрола върху наемите, въведен преди две години. Това може да е достатъчно, за да ги изкуши да се върнат, пише Bloomberg.
Тази седмица местната администрация в града даде на собствениците на имоти право да повишават наемите за новопостроени жилища от средния ценови сегмент повече от равнището на инфлацията. Амстердам забрани подобни практики през 2018 г. в опит да се справи с растящите разходи за живот.
„Преди това просто не беше финансово привлекателно“, казва Гертян ван дер Баан, главен изпълнителен директор на Vesteda Investment Management, най-големия собственик на имоти в Холандия от гледна точка на печалбата. Компании като Vesteda сега ще могат да повишават наемите на нови жилища с 1% повече от инфлацията за 20-25 години.
„Промяната може да изглежда малка, но може да се окаже решаваща за големи инвеститори като нас, когато решаваме дали да инвестираме или не“, отбелязва Ван дер Баан.
Амстердам смекчава ограниченията върху наемите, макар и малко, в момент, когато градове, като Ню Йорк и Барселона опитват да обуздаят собствениците на имоти. В Берлин миналата седмица градският парламент подкрепи мерки, сред които петгодишно замразяване на наемите, в опит да ограничи приходите на собствениците на имоти. Това се случва, след като бумът на имотния предизвика удвояване на наемите през последните десет години.
Макар че холандската столица не предприе толкова крайни мерки срещу големите собственици на имоти, преследващи печалба, тя планира да ограничи инвеститорите на дребно, като спре отделни хора да купуват имоти, за да ги отдават под наем. Предложените нови правила за имотите, закупени с инвестиционна цел, няма да засегнат корпоративни собственици като Vesteda.
Въпреки това Амстердам има един от най-строго регулираните имотни пазари в Европа, където социалните жилища съставляват най-малко 40% от всички жилищни имоти.
Градът, в сътрудничество с националното правителство, се съгласи да приеме допълнителни мерки, за да улесни домакинствата с ниски и средни доходи да се сдобиват с достъпни жилища. В рамките на обявеното споразумение тази седмица властите обещаха да построят 10 хил. жилища през идните пет години, които ще струват на наемателите максимум около 1000 евро (1100 долара) на месец.
Vesteda притежава близо 28 хил. апартамента в Холандия, показва годишният ѝ отчет за 2018 г. Общият портфейл с инвестиции на компанията е оценен на около 7 млрд. евро.