През 2012 г. жилищният пазар в Лисабон рухваше, стотици порутени сгради изпълваха централната част на града, а инвеститорите бягаха, след като страната поиска международна спасителна помощ, пише Bloomberg.
През същата година Португалия започна да предлага „златни визи“ на чуждестранни инвеститори, които желаеха да вложат в имот от 500 хил. евро (550 хил. долара) нагоре. От началото си до момента програмата е вляла 4,5 млрд. евро в имоти, предимно от Китай, и помогна на Португалия да се превърне във втория най-горещ имотен пазар в Западна Европа. Премиерът Антониу Коща обаче смята, че е време за намаляване на стимулите.
Управляващата Социалистическа партия на Коща иска да ограничи златните визи за имотни покупки извън Лисабон и северния град Опорто и опитва да привлече инвеститори в области с по-ниска гъстота на населението, става ясно от проектобюджета, внесен в парламента. Коща твърди, че целта е да се ограничи спекулата на имотния пазар, която намалява достъпа на хората от средната класа до жилищния пазар в по-големите градове в Португалия.
Златните визи „трябва да допринасят за възстановяването на имотния пазар, където е необходимо, или в области с ниска гъстота на населението“, коментира Коща в телевизионно изказване. „За щастие това вече не е необходимо в големите градски центрове“, допълни той.
Исабел Са да Бандейра, която ръководи базираната в Лисабон организация „Хората живеят тук“, казва, че златните визи са създали „огромни несправедливости“ на жилищния пазар. „Много местни хора напуснаха града, защото не могат да си позволят да наемат или купят имот“, допълва тя. Португалия
Макар брокерите на недвижими имоти в Португалия да признават, че растящите цени на жилищата в Лисабон и Опорто са проблем за местните жители, те се опасяват, че ограничаването на златните визи може да накара някои инвеститори да купуват имоти в други страни в Европа. Кипър, Гърция и Испания предлагат сходни програми.
Контрапродуктивно
„Не може да променяте правилата по средата на играта, особено като се има предвид, че Лисабон и Опорто съставляват над половината от общите покупки на имоти от инвеститори, използващи златна виза. Това е контрапродуктивно“, смята Луиш Лима, ръководител на Асоциацията на професионалистите в сферата на недвижимите имоти и брокерите в Португалия.
Премиерът е на мнение, че предложените промени няма да засегнат хората, които вече притежават златна виза.
„Не плашете хората с твърдения, че променяме правилата в средата на играта, защото тези, които вече са получили златни визи, няма да ги изгубят. Хората, които сега искат да получат златна виза, също са добре дошли, ако направят инвестицията си там, където е необходимо“, заяви Коща.
Парламентът ще гласува окончателно бюджет 2020 на 6 февруари. Правителството цели да постигне първия бюджетен излишък, откакто Португалия се върна към демокрация преди четири десетилетия, а икономиката е напът да отбележи растеж за седма поредна година. Цените на имотите са нараснали с 10,3% през третото тримесечие на 2019 г. спрямо година по-рано. Това е вторият по големина ръст в Западна Европа след Люксембург, сочат данни на Евростат.
Данък върху пенсиите
В отделно предложение социалистите планират да спрат практиката някои чуждестранни граждани да не плащат данък върху пенсиите си, след като Финландия и Швеция критикуваха Португалия, че има несправедлива данъчна система.
Ако предложението бъде одобрено, чуждестранните граждани, които кандидатстват по т. нар. програма за непостоянни жители, ще трябва да плащат плосък данък от 10% върху пенсията си. Програмата ще продължи да позволява на чуждестранни служители да плащат плосък данък върху доходите от 20%.
Адвокатът от Лисабон Тиаго Кайадо Герейро, който е специалист по данъчно законодателство, казва, че ходът ще помогне за заглушаването на критиците на програмата за непостоянни жители, но няма да окаже съществено въздействие върху търсенето й.
„Данък от 10% върху пенсиите е твърде нисък и остава много привлекателен за чужденци“, казва Кайадо Герейро.