Париж е най-привлекателният град за закупуване на имот от най-богатите хора в света със състояние над 30 млн. долара, сочи индекс на компанията за луксозни имоти Barnes, цитиран от френския вестник Le Figaro.
Това е изненадващо предвид напрежението във френската столица, породено от протестите през последните месеци, тъй като е известно, че най-богатите хора в света обръщат особено внимание на средата, в която живеят, отбелязва изданието.
Това важи особено за американците, които по данни на Barnes са съставлявали половината от продажбите на имоти на цена над 1,5 млн. евро, реализирани от чужденци в Париж. „Тъй като медиите отвъд океана не отразяват сериозно това напрежение, американците остават много привързани към Франция и по-конкретно към Париж“, коментира Жан-Кристоф Туе, главен изпълнителен директор на Barnes в САЩ. Те ценят „общностния дух, защото са любопитни да опознаят историята на квартала, в който ще живеят“, допълва той.
Въпреки кризата с „жълтите жилетки“ и транспортните стачки Градът на светлината се изкачва с четири места в класацията и успява да изпревари Ню Йорк, Токио, Лос Анджелис и Хонконг. „Париж се възползва от Brexit, ниските лихви, както и от доброто състояние на икономиката си“, казва Тибо дьо Сен-Венсан, президент на Barnes. „Градът е изключение в света с четвърта поредна година на увеличаване на сделките и на цените“, допълва той.
Доказателство за привлекателността на Париж е, че Barnes никога не е продавала толкова много имоти за по-малко от 72 часа – 191 през 2019 г. спрямо 152 през 2018 г. Това са семейни апартаменти, които се продават още след втория или третия оглед. „Имотите, които никога не обявяваме, съставляват една трета от портфейла ни. Принуждаваме се да теглим жребий за огледите, за да не се струпват твърде много кандидат-купувачи едновременно“, коментира Ришар Ципин, генерален директор на Barnes.
Той дава за пример луксозен имот с площ от 91 кв. м, който бил продаден за 24 часа на цена от 1,17 млн. евро (близо 13 хил. евро на кв. м).
Най-голям срив в класацията отбелязва Хонконг, който се свлича от първо на пето място заради протестите в града. „Социалната криза е безпрецедентна“, казва заможен предприемач, който живее в Хонконг от 30 години. Китайците от континенталната част вече не купуват стоки в магазините, чиито продажби са се сринали с 80% тази година. Те масово продават жилищата си – цените намаляха с 20% през последните шест месеца и ще изгубят още между 10% и 15% от стойността си през идните десет месеца, очакват брокери на недвижими имоти.
Въпреки Brexit Лондон остава на шесто място сред най-привлекателните градове за заможните хора по света и Barnes очаква градът да се върне в топ пет догодина. „Наблюдаваме изчакване от страна на купувачите“, казва Кло Рюло, мениджър на Barnes в Лондон. „Обемите от сделки намаляха значително през последните три години, но спадът на цените не беше толкова голям“, допълва тя. Например, напълно ремонтирана семейна къща от 190 кв. м в западния квартал „Челси“ била продадена от ливански на турски гражданин за близо 24 500 евро на кв. м.
В десетката изненадващо попадат още Лисабон (9-о място) и Мадрид (10-о място). Резултатът е неочакван заради икономическото и финансово състояние на Португалия и Испания преди десет години. Наред с всичко останало Лисабон се възползва и от ниските данъци. „70% от старата част на португалската столица е в ръцете на чуждестранни клиенти“, казва Сен-Венсан.
Мадрид привлича заможни южноамериканци, „които инвестират първо във Флорида, а след това в Испания или откриват, че имат испански роднини и вземат испанско гражданство“, допълва той.