Инвестициите в имоти в Китай са достигнали 2-годишно дъно през декември, въпреки че са нараствали стабилно през 2019 г., съобщава Ройтерс. Данните за декември се прибавят към признаците през последно време за забавяне на сектора и показват, че Пекин може да бъде принуден да предложи повече стимули за стабилизиране на охлаждащата се икономика.
Инвестициите в недвижими имоти, които са съсредоточени основно в жилищния сектор, но включват и бизнес и офис площи, са нараснали с 9,9% през 2019 г. спрямо същия период на предходната година. Това е забавяне спрямо повишението от 10,2% през първите 11 месеца на миналата година, но все пак изпреварва ръста от 9,5% през 2018 г.
Само през декември ръстът на годишна база се е забавил до 7,3% спрямо 8,4% през ноември, най-слабия темп от декември 2017 г., показват изчисления на Ройтерс на база данните на Националната статистическа служба на Китай.
Те са в унисон с други статистически данни, публикувани днес, според които втората по големина икономика в света е постигнала ръст от 6,1% през 2019 г., най-ниското ниво от 29 години насам, и вероятно е била подкрепена от разхлабването на паричната политика, която дава на предприемачите относително по-лесен достъп до кредитиране.
Новото банково кредитиране в Китай достигна рекорд от 16,81 трлн. юана (2,44 трлн. долара) през 2019 г., а Китайската централна банка обяви осем понижения на коефициента на задължителните резерви на банките от началото на 2018 г. насам, освобождавайки повече средства и тласкайки надолу лихвите по кредитите.
Набраните средства от имотните предприемачи в Китай са нараснали със 7,6% на годишна база през 2019 г., показват данните на Националната статистическа служба. Те са се увеличили по-бързо в сравнение с темпа от 7% през първите 11 месеца.
Китайските предприемачи са започнали новата година със силно емитиране на облигации, особено на дългосрочни, възползвайки се от по-лесното одобрение от регулаторите и силното търсене на пазара.
Според анализатори обаче действителното строителство се е забавило значително, тъй като предприемачите са били предпазливи, макар че все още изглеждат готови да участват в търгове за земя.
Измерено в квадратни метри, новозапочнатото строителство е нараснало със 7,4% през декември спрямо същия период на предходната година след спада от 2,9% през ноември, когато достигна най-ниското си ниво от над две години, показват изчисления на Ройтерс.
Продажбите на земя, измерени в квадратни метри, в 300-те големи града, включени в индекса China Index Academy, са намалели с 1% на годишна основа през 2019 г., а стойността на трансакциите е нараснала с 19%, предоставяйки така желания стимул за местните власти да развържат кесията.
Вяли продажби
Правителството иска да спука балоните на жилищния пазар след години на интензивен ръст на цените. Но тъй като имотният сектор остава ключов стълб на икономиката, нова слабост може да повлияе на темпа и мащаба на новите стимули, които се очакват от Пекин тази година.
Продажбите на имоти, измерени в квадратни метри, основен индикатор за търсенето, са намалели с 0,1% през 2019 г. спрямо година по-рано. Това е първата пълна година на спад през последните пет години след последното забавяне през 2014 г., когато продажбите се сринаха със 7,6%, показват данните на Националната статистическа служба.
През декември те са намалели с 1,7% спрямо скромният ръст от 1,1% през предходния месец, слагайки край на пет поредни месеца на растеж, показват изчисленията на Ройтерс въз основа на официалните данни.
Според анализатори продължаващото намаляване на продажбите на фона на контрола на правителството за ограничаване на спекулациите ще забави ръста на цените през идните месеци, подкопавайки апетита на предприемачите за ново строителство.
Публикувани в четвъртък данни показаха, че цените на новите жилища в Китай са нараснали с най-бавния си темп от 17 месеца насам през декември, като по-широките ограничения в сектора продължават да охлаждат пазара.
Според някои анализатори правителството може да предприеме нови стимули, когато икономическият растеж се стабилизира, за да понижи дълговите рискове.