IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Великобритания ще е сред най-слабите жилищни пазари в света догодина

Ръстът на цените на жилищата в глобален план ще се забави заради слабата икономика, ограничената достъпност и затягането на кредитирането, прогнозира Fitch

12:05 | 18.12.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на жилищата във Великобритания се очаква да намалеят догодина след приспособяването им към инфлацията, тъй като Brexit продължава да смущава пазара, показва нов доклад на рейтинговата агенция Fitch Ratings, цитиран от Financial Times.

Великобритания ще бъде един от малкото големи пазари в света със стагнация на цените, а особено уязвими ще бъдат „надценените“ жилища в Лондон и Югоизточна Англия, отбелязва агенцията в годишните си прогнози за глобалния жилищен пазар.

“Очакваме официално излизане от Европейския съюз следващия месец при новоизбраното консервативно правителство, но несигурността около новото търговско споразумение ще продължи да потиска доверието в жилищния пазар, да намалява обемите на трансакциите и да ограничава ръста на цените“, отбелязва Fitch.

Очаква се цените на жилищата във Великобритания да нараснат с 1% през 2020 г. и с 2% през 2021 г., което е лек спад в реални изражения (след приспособяването към инфлацията) и е една от най-слабите прогнози сред 24-те страни, които Fitch включва в доклада. България не е сред тях. За сметка на това агенцията прогнозира, че цените в Германия, Холандия, Испания и Португалия ще нараснат с от 5% нагоре.

Категоричната победа на Борис Джонсън на парламентарните избори миналата седмица означава, че Великобритания ще напусне ЕС в края на януари систематично, което ще даде известна яснота на пазара.

Но новото консервативно правителство планира да забрани удължаването на преходния период след Brexit след декември 2020 г., което открива нова „крайна“ дата за пазарите и е удар за хората, които се надяваха, че премиерът може да използва засилените си правомощия, за да прокара по-мека и благоприятна за бизнеса раздяла с ЕС.

Fitch уточнява, че прогнозите й за Великобритания зависят от избягването на срив без сделка в края на следващата година. Тя допълва, че номиналните цени на жилищата вероятно ще намалеят, ако страната не подпиша сделка с ЕС в рамките на една година или не удължи преходния период.

Брокерите на недвижими имоти на Острова са оптимисти, че резултатите от изборите ще подкрепят охлаждащия се жилищен пазар и работещите в луксозния сегмент на имотната индустрия в Лондон съобщиха за скок на продажбите на жилища над 1 млн. паунда след обявяването на резултатите миналата седмица.

Ръстът на цените на жилищата във Великобритания се забави значително през последните три години до 1,3% на годишна основа през септември, показаха оповестени данни през септември. За сравнение, през юни 2016 г. цените са отбелязали ръст от 8,2%, показват данни на Националната статистическа служба.

В отделните региони високите цени в Лондон и Югоизточна Англия са „надценени“ в сравнение с доходите на домакинствата, докато в северната част не са нараснали така рязко, така че ограничени реални повишения на цените там са възможни, отбелязва Fitch.

Агенцията прогнозира, че в глобален план ръстът на цените на жилищата ще се забави заради ограничената достъпност, относително слабите перспективи за икономическия растеж и затягането на финансовите регулации, ограничаващи кредитирането.

Въпреки това Fitch очаква номинален ръст на цените на всички големи пазари с изключение на Италия и Япония и ускоряване на поскъпването на жилищата в страни като Австралия, Нова Зеландия и Швеция.

Спад на реалните цени се очаква в Бразилия, Канада и Китай, както и във Великобритания.

“По-слабият икономически растеж е двигател на по-скромните прогнози за ръст на цените на жилищата на повечето засегнати пазари“, отбелязват авторите на доклада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още