Проблемите със застаряващото население и липсата на достатъчно кадри в строителната индустрия карат местните браншови компании да насочват инвестициите си към технологиите, осигурявайки по този начин неочаквана подкрепа за икономиката, разтърсвана от продължаващата търговска война между САЩ и Китай, съобщава Ройтерс.
Строителната индустрия залага на изкуствения интелект (ИИ) и роботите като начин за устойчиво развитие и за запълване на дупките в работните места.
Страничният ефект в случая е, че един от най-слабите от продуктивна гледна точка сектори в Япония повишава значително капиталовите разходи, дори когато третата по големина икономика в света вече се докосва до рецесията на фона на забавянето на световния растеж.
Пример за подобен ефект е случаят със строителната компания Shimizu Corp, която изразходва около 3 млрд. йени (27,7 млн. долара) за роботи в продължение на три години.
Оборудвани с най-модерните технолии за изкуствен интелект, камери и сензори, машините се справят с всичко - от транспортиране на строителни материали и заваряване на стоманени елементи до монтаж на тавани.
Засега Shimizu изчислява, че производителността е нараснала с 1,1% чрез използването на роботите, което обаче е далеч от целта на страната от ръст в размер на 20% за сектора до средата на следващото десетилетие.
Но компанията се надява в крайна сметка да автоматизира три четвърти от своята работа, тъй като разширява обхвата на задачите за роботите, споделя Масахиро Индо, генерален мениджър на отдела за строителни технологии.
Строителната дейност процъфтяха в Япония на фона на стимулите на премиера Шиндзо Абе и инфраструктурния бум преди Олимпийските игри в Токио през 2020 г.
Правителството отделя значителни средства за помощ при бедствия, тъй като страната се възстановява от разрушителните тайфуни и наводненията.
Капиталовите разходи в сектора нараснаха със 7,7% през второто тримесечие, много над ръста от 1,9% за всички индустрии за периода, след 15,3-процентния скок през предходното тримесечие, сочат правителствени данни.
япония
Строителните фирми планират да увеличат разходите за изследователска и развойна дейност с 15,5% за фискалната година, приключваща през март 2020 г.
По отношение на всички сектори планираният ръст за подобна дейност се очаква да достигне 3,3% за годината.
През настоящата година общите капиталови разходи в Япония се повишават за десетото поредно тримесечие през периода април-юни, като това помага на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната да нарасне с 1,3% на годишна база.