5. Lotte World Tower
Локация: Сеул
Височина: 555 м, етажи: 123
Година на завършване: 2017
Китай не е единствената азиатска страна, която заслужава суперлативи за небостъргачите си. Lotte World Tower в Южна Корея заема пето място в класацията.
Skyscrapercenter.com отбелязва, че планът на сградата е вдъхновен от традиционните корейски форми в изобразителното изкуство.
Властите в Сеул превърнаха небостъргача в многофункционална сграда с търговски площи, луксозен хотел, жилищни и офис площи. Той дори разполага с концертна зала и кафене на покрива. Сградата се използва и за организирането на зрелищно шоу с фойерверки.
Lotte
Lotte World Tower. Снимка: Ройтерс
4. Финансов център Ping An
Локация: Шънджън, Китай
Височина: 599,1 метра, етажи: 115
Година на завършване: 2017
Шънджън, още един двигател икономиката в Южен Китай близо до Хонконг, влиза в класацията с емблематичния си финансов център Ping An.
Това е много тънка сграда (съотношението широчина към височина е 1:10) с фасада от неръждаема стомана и стъкло, съобщава сайтът TheTowerInfo.com.
3. Makkah Royal Clock Tower
Локация: Мека, Саудитска Арабия
Височина: 601 метра, етажи: 120
Година на завършване: 2012
The Makkah Royal Clock Tower е най-отличителната структура в топ 10 и е първата от двете сгради в Близкия изток, които намират място в класацията.
Построена в оживения център на Мека до Голямата Джамия, кулата предлага възможности за подслон на набожните мюсюлмани, които пристигат на поклонение в града.
„Отговаряйки на името й, четири огромни часовника са монтирани близо до върха на кулата. Те държат рекорда както за най-големите, така и за най-високите часовници в света“, съобщава Skyscrapercenter.com.
2. Кулата в Шанхай
Локация: Шанхай, Китай
Височина: 632 метра, етажи: 126
Година на завършване: 2015
Въпреки че Китай доминира в класацията, нито един град в страната няма монопол. Едва ли е учудващо, че заможен Шанхай има най-високата сграда в Китай и втората по височина в света.
Видът на небостъргача е спиращ дъха с усуканата си, спираловидна форма, насочена към небесата. Той не е само за показ, а помага на сградата да устоява по-добре на ветровете в сравнение с традиционна правоъгълна форма.
Кулата в Шанхай включва магазини, ресторанти, офиси и хотели.
1. Бурж Халифа
Локация: Дубай
Височина: 828 м, етажи: 163
Година на завършване: 2010
Подобно на Дубай, Бурж Халифа задава ритъма от началото на XXI век. Смесвайки ислямски влияния с модерни, енергоспестяващи характеристики, Бурж Халифа „предефинира границите на възможното в планирането и инженеринга на супервисоки сгради“, отбелязва Skyscraper.com. Небостъргачът е свързан с масовата транзитна система на Дубай, което го прави едновременно красив и практичен.
Проф. Аугустин го нарича „едновременно вълнуващ и плашещ, не твърде значим от архитектурна гледна точна, но може би забележителен като свидетелство за волята и изобретателността на хората“.
бурж
Бурж Халифа. Снимка: Ройтерс
Кули в развитие
Някои от небостъргачите в топ 10 вероятно няма да успеят да се задържат в класацията твърде дълго. Вече се работи по нови проекти, включително кулата Джеда в Саудитска Арабия, която се е прицелила във височина от 1000 метра.
Ако бъде завършена според плановете, тя веднага ще заеме първото място в подреждането.
Goldin Finance 117 (още една сграда в китайския град Тиендзин) трябва да бъде завършена през 2020 г. Със своите 596,6 метра тя ще заеме петото място в класацията, изваждайки Тайпе 101 от топ 10.