От сградата в ренесансов стил Lord & Taylor на Пето авеню в Ню Йорк до постмодернистичната One Poultry в Лондон, WeWork завзема офис площи с безпрецедентен темп от отварянето на първата си локация в Манхатън преди по-малко от десет години, пише Financial Times.
Но главоломното разрастване на компанията за споделени офиси неочаквано се забавя, а това отрязва значителен източник на търсене на големите градски имотни пазари, където оперира.
След проваленото първично публично предлагане на компанията, която доведе до оставката на главния изпълнителен директор Адам Нюман и предизвика опасения от парична криза, вече има признаци на зараждащи се проблеми.
Двама собственици на големи обекти на WeWork в Лондон, пожелали да останат анонимни, казват, че няма да подпишат нови договори за наем в обозримо бъдеще и правят планове за непредвидени ситуации за съществуващите им офиси на WeWork в случай на преструктуриране.
„Не би било далновидно от наша страна да правим нещо (ново) с тях, докато не видим как ще работи новото ръководство“, казва един от собствениците.
„Досега виждахме само ползите от ръста на търсенето от оператори на гъвкави пространства и пространства за съвместна работа. Все още не сме видели отрицателните последици“, отбелязва Петер Пападакос, управляващ директор в компанията за пазарни проучвания Green Street Advisors.
Миналата седмица рейтинговата агенция Fitch понижи кредитния рейтинг на WeWork до CCC+, при което „спиране на плащанията е реална възможност“. Тя съобщи, че „рискът компанията да не може да се преструктурира успешно е нараснал материално“.
През последните години имотната индустрия прие с отворени обятия WeWork и конкурентите й. Компанията има общ обем от офис площи от 700 хил. кв. м в Ню Йорк и 380 хил. кв. м в Лондон, сочат данни на компанията CoStar. Това я превръща в един от най-големите частни наематели в двата града. Сред другите ключови локации са Сан Франциско, Бангалор и Шанхай.
Сега собствениците на тези офис площи са изложени на риск. Те трябва да получат приходи от наеми от WeWork на обща стойност 47 млрд. долара за срока на договорите си за наем, сочат документи на компанията. Около 2,3 млрд. долара, дължими по договори за наем и по други парични задължения, трябва да бъдат изплатени през 2020 г., казват преподаватели в Harvard Business School.
Две продажби на сгради в Лондон с WeWork като наемател се провалиха след отказа на компанията от първично публично предлагане, въпреки че според запознати източници с една от сделките – продажбата на Southbank Palace за 850 млн. паунда (953 млн. евро), заявяват, че проблемите на компанията не са причината за това.
В случай на преструктуриране, при което WeWork трябва да се откаже от някои от обектите си, собствениците ще привлекат други доставчици на гъвкави офиси, които да запълнят незаетите площи, или ще установят собствени брандове, казват агенти по недвижими имоти и собственици.
„Винаги водим разговори със собствениците и тези разговори набраха скорост (след проблемите на WeWork)“, споделя Марк Диксън, главен изпълнителен директор на британската компания за споделени офиси IWG.
Приоритетът на собствениците ще бъде да предотвратят наводняване на пазара с площи, казват двама брокери, работещи по планове за непредвидени случаи.