IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Чуждестранните инвеститори в имоти в САЩ продават повече, отколкото купуват

Това се случва за първи път от 2013 г. насам

11:11 | 04.09.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Силният апетит сред чуждестранните инвеститори за офис сгради, апартаменти, молове и други имоти отчасти симулираше пазара на бизнес имоти в САЩ през последните години.

Сега, в края на цикъла на имотния пазар и растящата несигурност в геополитиката и световната икономика, чуждестранните инвеститори са продали повече бизнес имоти отвъд океана, отколкото са купили за едно тримесечие. Това се случва за първи път от 2013 г.

След като години наред трупаха огромни портфейли от активи, инвеститори от чужбина са продали имоти на стойност 13,4 млрд. долара през второто тримесечие на 2019 г., сочат данни на Real Capital Analytics. През тримесечието чуждестранните инвеститори са купили имоти на стойност 12,6 млрд. долара.

Европейски и канадски инвеститори са били активни продавачи през последно време наред с някои големи инвеститори от Китай. „Цената на американските имоти е много висока в момента и хората смятат, че сме близо до върха на пазара“, казва Мат Постхума, партньор в компанията за управление на активи Ropes & Gray’.

Отслабващият апетит на чуждестранните инвеститори към американски имоти контрастира със засилващия им се интерес към други класове активи. Чуждестранните компании за управление на активи все още смятат американските имоти за убежище и през юни са придобили американски акции и облигации на стойност близо 64 млрд. долара – най-голямата сума от август 2018 г. насам, сочат данни на министерството на финансите.

Каква е разликата? В сравнение със сградите акциите и облигациите се купуват и продават по-лесно. Ако се стигне до рецесия, за собствениците на имоти може да е по-трудно да продадат активите си.

Някои местни инвеститори в бизнес имоти също се оттеглят. Като цяло обемът от продажби на американски бизнес имоти е намалял с 9% през първото тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата година и е нараснал със скромните 2% през второто тримесечие до 127 млрд. долара.

Намирането на добри сделки също е станало по-трудно в САЩ заради опасността от рецесия и други регионални и икономически тенденции, включително въздействието на електронната търговия върху сектора на продажбите на дребно.

Един от големите чуждестранни продавачи през второто тримесечие е била компанията Ivanhoé Cambridge, имотното подразделение на канадския пенсионен фонд Caisse de dépôt et placement du Québec, което е финализирало продажбата на имоти на стойност 2,2 млрд. долара, сочат данните на Real Capital.

Чуждестранните инвеститори, които все още се интересуват от американския имотен пазар, започват също да структурират придобивките си по различен начин.

Те избират да инвестират в дълг вместо в акции, което се смята за по-безопасно, ако икономиката се доближи до рецесия. Те също така поемат повече миноритарни дялове, за да намалят възможността за проверка от Комисията за чуждестранни инвестиции в САЩ.

Миналата година Конгресът разшири правомощията на комисията, което засегна и някои имотни трансакции, включващи земя близо до военна инсталация или друг чувствителен обект на американското правителство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:01 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още