Законът за стабилизиране на наемите в Ню Йорк, който обхваща над един милион апартамента, е оспорван в съда от група профсъюзи и собственици на имоти, съобщава Bloomberg.
Десетилетният закон, който ограничава повишаването на наемите, нарушава Конституцията на САЩ, като стоварва несправедливо бреме върху собствениците на имоти, особено на притежателите на сгради отпреди 1974 г. с шест или повече апартамента, посочва се в съдебния иск, заведен в понеделник пред федералния съд в Бруклин.
Законодателният орган в щата, който в момента е под пълния контрол на Демократическата партия, прие обхватни мерки за защита на наемателите през юни, които поставят допълнителен таван върху повишаването на наемите и ограничават възможностите на собствениците на имоти да гонят обитателите на жилището им. Голямото пренаписване на правилата за наемите, които се отнасят за близо 2,4 млн. жители, целят да запазят достъпните жилища, като премахнат инструментите, използвани от собствениците на имоти, за да извадят апартаменти от регулациите. Пакетът от мерки отмени и „бонус празно жилище“, който позволяваше на собствениците на имоти да повишават наемите с 20% след напускането на наемателя.
Ищците твърдят, че промените подкопават още повече правата им и че „ирационалността и произволът“ на закона, както и „мрежата от ограничения нарушават основни права на собствениците на имоти“.
Собствениците на имоти твърдят, че правилата са се променили през годините и сега са от полза предимно за наемателите с високи доходи, докато тези с доходи под 35 хил. долара на година са само 38% от обхванатите от закона наематели.
Профсъюзите твърдят, че 22% от наемателите, обхванати от закона за стабилизиране на наемите, печелят над 100 хил. долара на година, а женените двойки без деца са свъхпредставени в апартаменти със стабилен наем, въпреки че е по-малко вероятно да изпитват затруднения с плащането на наема си, отколкото двойките с деца.
Градските власти заявиха, че съдебният иск застрашава обикновените нюйоркчани.
„Премахването на стабилизирането на наемите ще бъде опустошителен удар за обикновените нюйоркчани, които работят усилено, за да нарекат този страхотен град свой дом“, заяви в комюнике Джейн Мейър, заместник-прессекретар на кмета на града. Тя допълни, че градските власти ще разгледат иска и ще продължат „да се борят, за да защитят достъпността, да предотвратят тормоза и да запазят този град за всички“.
Групи, защитаващи правата на наемателите, твърдят, че промените са необходими, за да противодействат на десетилетните злоупотреби на някои собственици на имоти и на свиващото се предлагане на достъпни жилища. Десетки хиляди апартамента загубиха статута си на жилища със стабилен наем, което тласна наемите нагоре. Усилията бяха подкрепени от губернатора от Демократическата партия Андрю Куомо, както и от кмета на Ню Йорк и кандидат за президентските избори през 2020 г. Бил де Блазио.
Върховният съд на САЩ отхвърли опит за оспорване на закона за стабилизиране на наемите през 2012 г. от собственици на имоти, които заявиха, че градът е нарушил конституционните им права, като е ограничил наемите на три едностайни апартамента в Upper West Side.
Сред ищците този път е Асоциацията за стабилизиране на наемите, която представлява 25 хил. собственици на имоти. Когато законът беше променен, собствениците заявиха, че той ще доведе до рушене на сградите, защото собствениците няма да могат да си позволят да ги поддържат.