Когато Михаел Коузи растял близо до Хутхавен край Западните докове на Амстердам, това било индустриална зона, населена предимно с хора от работническата класа. Сега в района се намира най-скъпият апартамент в града - мезонет за 15 млн. евро на отвоювана от морето земя, пише Financial Times.
Малко след като го купил през 2016 г., собственикът разделил имота с площ от 1440 кв. м на четири апартамента и продал три от тях.
„Това е символ на случващото се в широк мащаб“, казва Коузи, който е политически коментатор на холандския вестник Het Parool. Градът започва да прилича на банкомат за инвеститорите в имоти, казва той.
Амстердам преживява бум на жилищния пазар, който разкрива явление, променящо градовете в страните от еврозоната. Докато цените на жилищата в Лондон и Ню Йорк започнаха да намаляват на фона на политическата несигурност, относителната социална стабилност на места като Холандия и Германия стимулира широко повишение на цените.
Във Франкфурт, финансовия център на Германия, цените на жилищата са се удвоили от 2010 г. насам и достигат средно 6250 евро на кв. м през 2018 г., сочат данни на имотната компания Bulwiengesa.
Бумът е най-сериозен в Амстердам, единствения европейски град, който попада в класацията на консултантската компания Knight Frank на най-недостъпните места в света.
Ръстът на цените на жилищата вероятно ще се ускори заради Brexit, тъй като Европейската агенция по лекарствата и международни компании като Sony и Panasonic местят европейските си централи от Великобритания в културната и финансова столица на Холандия.
Заместник-кметът на Амстердам Удо Кок заяви през май, че градът опитва да се справи с тази нова ситуация, доколкото може.
„Всеки ден четем във вестника, че нова компания идва тук. Очаквам много повече хора да дойдат от Великобритания... Има хора, които искат да купят апартаменти без дори да са ги видели на живо, само на снимки“, казва Барбара ван ден Грип, брокер от компанията Engel & Voelkers.
Бумът има и тъмна страна. Жителите на Амстердам се притесняват, че репутацията на града като място, което приема хора от всякакви социални слоеве, е заплашена. По данни на Knight Frank реалните цени на жилищата в Амстердам са нараснали с 64 на сто за пет години до септември 2018 г., но реалните разполагаеми доходи на домакинствата са се увеличили камо с 4,4% през същия период въпреки изключително ниската безработица.