Китайската централна банка призова търговските кредитори да не понижават лихвения процент за ипотечните кредити спрямо сегашната му стойност, с което регулаторът иска да спре растежа на жилищните кредити, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с темата.
Фивнансовата институция е дала насоки на публичните банки, кредиторските акционерни дружества и други търговски заемодатели, посочват източниците, пожелали анонимност.
Банките са получили въпросните насоки по-рано този месец.
Този ход от страна на регулатора сигнализира, че банкерите запазват своя курс на понижаване на рисковете на пазара на недвижими имоти дори и след забавянето на икономическия растеж.
Забавянето на ръста на данъчните приходи накара някои политици в Китай да облекчат правилата за закупуване на имоти, за да увеличат приходите от продажбите на земя, което доведе до ново ускоряване в сектора по-рано тази година.
Среднопретегленият лихвен процент при индивидуалните ипотечни кредити се понижава през първото тримесечие, отчитайки първи спад от над две години. Ръстът при цените на нови жилища в Китай се ускорява през май.
Лице, работещо в държавна търговска банка, споделя, че кредиторът е увеличил лихвите по ипотечни кредити за купувачи на първи дом, като кредитополучателите сега плащат около 5,15% лихва.
Централната банка не е променяла своя основен едногодишен лихвен процент от 2015 г., като се е насочила към разхлабване на финансовите условия за малкия и частния бизнес, за да подпомогне растежа главно чрез използването на своя инструмент за съотношение между резервите.
Този ход е последната стъпка, която китайските власти предприемат, за да ограничат възобновените кредитни рискове на пазара на недвижимите имоти.
По-рано този месец Bloomberg съобщи, че финансовият регулатор и борсите в Китай спряха някои от строителите на жилища да продават дълг. Съотношението между дълга и разполагаемия капитал на домакинствата в Китай се повиши до 53,2% в края на 2018 г. от 17,9% през 2008 г., като темпът на растеж вероятно ще се забави, тъй като банкерите остават ангажирани със спекулациите при недвижимите имоти.