Хотелската верига Accor ще открие 60 нови хотела в 14 страни в Африка през идните четири години, съобщи главният изпълнителен директор на компанията за Близкия изток и Африка Марк Уилис, цитиран от Bloomberg.
През идните две години европейският хотелски оператор ще открие над половината от хотелите в Египет. Според Уилис страната постига ръст, след като „външни фактори“ засегнаха индустрията. През 2015 г. клон на „Ислямска държава“ взриви руски самолет след излитането му от египетския курорт Шарм ел-Шейх. При атентата загинаха 224 души.
„Египет възкръсва след десет години на тежка ситуация“, казва Уилис в интервю в кенийската столица Найроби. Египет изпревари крайбрежната област на Кения като предпочитана дестинация от европейски туристи и инвеститори, а приходите от налична стая на Accor там са нараснали с 20% на годишна основа.
Кенийският крайбрежен град Момбаса „не е сред дестинациите, които изникват веднага в ума на хората днес“, отбелязва Уилис. Само един от планираните хотели ще бъде в страната от Източна Африка, известна със сафаритата и плажния си туризъм.
Континентът постига безпрецедентен икономически растеж, стимулиран главно от силното вътрешно търсене, по-доброто макроикономическо управление и подобряването на политическата стабилност.
Сред ключовите пазари, включени в плана за растеж на Accor, са Нигерия, Етиопия и Южна Африка, където компанията ще открие съответно десет, седем и три хотела до 2020 г. Accor има 143 хотела в Африка, 63 от които се намират южно от Сахара, като има намерение да подкрепи луксозния си бранд Movenpick, казва Уилис.
Хотелската верига ще финансира растежа с над един милиард долара от фонда „Касада“, създаден от Katara Hospitality и Accor миналата година за Субсахарска Африка. Accor инвестира 150 млн. долара, а Държавният инвестиционен фонд на Катар заделя 350 млн. долара. Останалите 500 млн. долара ще бъдат набрани чрез банкови заеми, разкрива Уилис.
Той може да се разшири чрез сливания, придобивания и партньорства на континента, включително в Южна Африка, където Accor вече обмисля редица възможности, отбелязва Уилис.
„Имаме слабо присъствие в Южна Африка, която в исторически план не беше във фокуса на вниманието на Accor, но днес е много интересна за компанията“, допълва той.
Въпреки че Accor обмисля да въведе платформата си за споделяне на жилища Onefinestay в Кения, континентът все още е незрял за подобен вид продукт по редица причини като сигурността, казва Уилис.
„Той ще продължи да се развива и където има добра възможност за Onefinestay, ние със сигурност ще я поставим на масата“, допълва той.