IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Непродадените жилища в строеж в Лондон достигнаха рекордно равнище

Към края на март те са 31 508, сочат данни на имотна компания

15:30 | 24.04.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Новите жилища в Лондон бяха разпродавани още преди края на строителството. Сега обаче британската столица е изправена пред рекорден брой непродадени жилищни единици на фона на задълбочаването на спада на жилищния пазар, съобщава Bloomberg.

Броят на непродадените жилища в строеж е нараснал до 31 508 единици към 31 март, което е най-високото регистрирано ниво, откакто компанията Molior London е започнала да събира данни преди десет години. Най-голям брой непродадени жилища има в квартал „Тауър Хамлетс“, където се намира финансовият район „Кенъри Уорф“, следван от квартал „Гринуич“.

„Повечето от тези наличности са твърде скъпи, за да се класират за държавни програми като Help-to-Buy, така че обикновените хора, които искат да живеят някъде, не ги купуват“, казва Тим Крейн, основател на Molior London. “Преди те бяха купувани „на зелено“ от чуждестранни инвеститори, но търсенето намаля през последните няколко години заради мерки на правителството за охлаждане на закупуването на нови жилища с инвестиционна цел“, допълва той.

Предприемачите са започнали работа по рекорден брой луксозни апартаменти в годините до 2015 г. с надеждата да извлекат печалба от парите на чуждестранните инвеститори, насочени към имоти в Лондон. Оттогава пазарът на луксозни жилищни имоти в града е засегнат от поредица повишения на имотните данъци, контрол върху капиталите и несигурност около Brexit, които възпират инвеститорите, а предприемачите остават с незаети жилища, които са твърде скъпи за средния жител на Лондон.

Средната офертна цена за нови жилища в британската столица се повиши леко през първото тримесечие до рекордните 9784 паунда (12 658 долара) на кв. м, което е повишение със 74% спрямо 2010 г., сочат данни на Molior. Най-скъпите квартали са "Кенсингтън" и "Челси".

Програмата Help-to-Buy, въведена през 2013 г., позволява на кредитополучатели да теглят ипотечен кредит за жилища с първоначална вноска от едва 5% от стойността на имота. Въз основа на програмата държавата предоставя безлихвен заем, равняващ се на 40% от стойността на новото жилище в Лондон, в замяна на дял при повишаване на стойността на имота през периода. Само нови жилища на цена 600 хил. паунда или по-малко са включени в програмата в града.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още