Amazon се отказва и от офис проект в Сиатъл десет месеца след като заплаши да се оттегли, ако властите в града наложат нов данък на бизнеса, съобщава Seattle Times.
Въпреки че градският съвет в Сиатъл в крайна сметка спря плановете за въвеждане на данъка, Amazon потвърди, че се отказва от наема на над 67 хил. кв. м офис площи в строящия се небостъргач Rainier Square на Пето авеню и Юниън стрийт в града. Компанията обаче е възобновила строителството на друг небостъргач, което беше замразила след заплахата от май миналата година.
„Винаги преценяваме изискванията си за пространството и настоящите ни планове са да сключим договори за пренаемане на площите в Rainier Square“, съобщи Amazon в комюнике и допълни, че е открила над 9 хил. работни места и има близо 186 хил. кв. м новостроящи се площи в Сиатъл. Тя ще подължи да преценява възможностите за бъдещ растеж.
Промяна на плановете
На 14 февруари Amazon се отказа от плановете си за голям кампус в Ню Йорк, в който трябваше да работят до 25 хил. служители. Компанията има над 2 хил. служители в града, заети в области като реклама, мода и издателство.
Компанията съобщи, че ще разпредели тези работни места в други технологични хъбове в Северна Америка, където има офиси, но допълни, че за момента не планира да ускори растежа си в Сиатъл в резултат на неуспешния старт в Ню Йорк. Amazon не е обявила намерение и да възобнови процеса по търсене на град за втората си централа, след като през ноември взе решение да я раздели между Ню Йорк и Северна Вирджиния.
Сега освен за 25-те хиляди служители в Ню Йорк компанията ще трябва да намери място и за още хиляди други, които трябваше да работят в центъра на Сиатъл.
Със своите над 67 хил. кв. м договорът за наем на Rainier Square беше един от най-големите в историята на града. Площта беше достатъчна за най-малко 3500 служители.
58-етажният небостъргач на стойност 570 млн. долара, който трябва да отвори врати догодина, ще бъде втората по височина сграда в Северозападния Пасифик. Той ще включва също луксозни апартаменти и хотел.
Дори за стандартите на Amazon офис проектът беше огромен. Само няколко компании като Starbucks, Google и Facebook са наели повече офис площи в Сиатъл от плановете на Amazon за Rainier Square.
Последиците от оттеглянето за местния офис пазар ще бъдат смесени. От една страна, ще има огромни офис площи за запълване и те вероятно ще са твърде големи за която и да е компания. Но от друга страна офис пазарът, за разлика от охлаждащия се жилищен пазар, прегрява заради търсенето на компаниите.
Свободните офис площи в централната част на Сиатъл са 7,1%, като само в Манхатън и Бей Ериа в Сан Франциско пазарът е по-затегнат, показва доклад на консултантската компания Colliers International. Наемите на сгради клас А като Rainier Square също растат, тъй като компании като Google, Facebook и WeWork продължават да наемат голям обем от площи.
Пренаемането на офис площите в Rainier Square ще бъде огромно предизвикателство дори за компания като Amazon, която постигна печалба от 11,2 млрд. долара миналата година. Компанията не обявява условията си за наем, но договорите за наем в Сиатъл обикновено са за срок между 10 и 15 години.
Технологичният бум в Сиатъл съвпадна със задълбочаване на проблема с бездомниците, което накара местните власти да обявят извънредно положение в града през 2015 г. Членове на Градския съвет предложиха миналата пролет въвеждане на данък на служител за компаниите с голяма печалба.
В отговор Amazon съобщи, че ще замрази планираното строителство на офис кулата Block 18.
Годишният данък от 275 долара на служител в компании с печалба от поне 20 млн. долара на година щеше да донесе около 47 млн. долара през 2019 г.