IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите в имоти се насочват към исторически сгради в центъра на Букурещ

Причината е в намаляващия брой парцели за строеж в централните части на румънската столица

18:30 | 25.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Исторически сгради в центъра на Букурещ са новата мишена на имотните предприемачи, тъй като наличието на парцели за строеж в този район намалява, съобщава консултантската компания JLL. Тя вижда голям потенциал за този сегмент заради търсенето на офис площи и модерни хотели в центъра на румънската столица, съобщава онлайн изданието Romania-Insider.

“При изследването, което направихме на този пазарен сегмент, установихме няколко района в Букурещ с исторически сгради, които може да влязат на пазара на бизнес имоти след инвестиции в модернизирането и рехабилитирането им. Сред тях са Университетският площад в Букурещ, Старият град, бул. „Царица Елизабета“, улица „Калеа Викторией“ и Градина Кисмигиу, отбелязва JLL.

Има много сгради в тези райони, които са добре поддържани и запазени, така че не изискват големи инвестиции от потенциални купувачи, допълва консултантската компания. Освен това тези сгради са с големи размери и позволяват на инвеститорите да създават по-привлекателни проекти от търговска гледна точка, посочва JLL.

Тя дава примери с проекти за трансформирането на стари сгради в нови, модерни пространства, сред които Metropolis Business Center, офис сградата „Джордже Енеску“, Hilton Garden Inn в Стария град, болница „Санадор“ на улица „Севастопол“.

В същото време двете сгради Dacia One на ул. „Калеа Викторией“, закупени от Hagag Group, хотелите „Коринтия“ и  Autograph на Marriott са други проекти в различни етапи на развитие.

Според JLL всички тези проекти може да привлекат инвестиции на стойност стотици милиони евро, да създадат работни места, а в случая с хотелите – да привлекат туристи. Така Румъния следва тенденцията да се инвестира в исторически сгради, която съществува от много години в Европа с проекти в страни като Чехия и Унгария.

“Интересът на инвеститорите към такива проекти идва от факта, че централната част е една от най-популярните зони в Букурещ за корпоративни централи, което проличава и от равнището на свободните площи, които са под 5%“, отбелязва JLL и допълва, че миналата година в района е била открита само една офис сграда с площ от 12 хил. кв. м, докато брутното търсене е възлизало на 72 176 кв. м.

„Предвид това развитие наблюдаваме промяна в подхода на инвеститорите по отношение на стари сгради – те вече не се използват за посолства или правни кантори, а най-често са превръщани в хотели или са интегрирани в по-големи проекти с офис компоненти“, съобщава консултантската компания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още