Продажбите на съществуващи жилища в САЩ са намалели през януари до най-ниското си ниво от над три години насам, а цените на жилищата са нараснали съвсем леко, което показва, че жилищният пазар е загубил още от инерцията си, съобщава CNBC.
Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти съобщи, че продажбите на съществуващи жилища са намалели с 1,2% на годишна основа до сезонно изгладен годишен темп от 4,94 млн. единици миналия месец.
Това е най-ниското ниво от ноември 2015 г. и е под очакванията на анализаторите за темп от 5 млн. единици. Темпът на продажбите през декември беше ревизиран към леко повишение.
Спадът през януари се случва след месеци на слабост на американския жилищен пазар. Продажбите на съществуващи жилища са намалели с 8,5% през 2018 спрямо 2017 г. Пазарът е засегнат от резкия ръст на лихвите по ипотечните кредити от 2016 г. насам, както и от недостига на земя и на работна ръка. Това е довело до намаляване на запасите и оскъпяване на жилищата.
В същото време лихвите по ипотечните кредити с 30-годишна фиксирана лихва са намалели в последните месеци, а ръстът на цените на жилищата се е забавил.
Средната цена на съществуващите жилища се е повишила с 2,8% спрямо предходната година до 247 500 долара през януари. Това е най-слабият ръст от февруари 2012 г.
Миналия месец продажбите на съществуващи жилища в три от четирите големи области на страната са се повишили само в североизточните щати.
През януари на пазара е имало 1,59 млн. съществуващи жилища, което е повишение спрямо 1,53 млн. през декември.
С темпа на продажбите през януари за изчерпване на съществуващите наличности ще са необходими 3,9 месеца спрямо 3,7 месеца през декември. Наличности, достатъчни за шест до седем месеца, са смятани за здравословен баланс между търсенето и предлагането.