Голям Манхатън въплъщава най-модерното от живота в Ню Йорк.
39-етажната сграда ще включва апартаменти, хотел, ресторанти и някои от най-скъпите имоти в страната. Но тя няма да предлага гледки към Сентръл парк, тъй като се намира в Район 1 на Хо Ши Мин, известен повече като сайгонския Уолстрийт.
Това е поредният проект на Буй Тханх Нхон, бивш продавач на ветеринарни лекарства, който превърнал своята компания Novaland Group в една от най-големите имотни компании във Виетнам. Президентът има мажоритарна собственост и е натрупал състояние от около 800 млн. долара, сочи Индексът на милиардерите на Bloomberg.
Подобно богатство щеше да е немислимо през 1995 г., когато Нхон измества фокуса на Novaland към имотите. Оттогава комунистическата страна се превърна в една от най-бързо растящите икономики в света. Растежът надхвърля 6% на година през последните 20 години, след като Виетнам се отвори за чуждестранни инвестиции и започна да развързва ръцете на компаниите от частния си сектор. В последните години заводи от Южен Китай се установиха във Виетнам, в резултат на което ръстът на брутния вътрешен продукт миналата година надхвърли 7%.
Това кара чуждестранни инвеститори да се насочват към имотите в страната наред с бързо растящия брой заможни местни купувачи, които искат да вложат пари в имоти. В свят, в който цените на жилищата изглеждат подложени на натиск – от Лондон до Хонконг, Сидни и Ню Йорк, Виетнам се превръща в привлекателна локация.
Виетнам е „там, където беше Южен Китай преди 10-15 години“, казва Гудуин Гау, президент на базираната в Хонконг компания за частни капиталови инвестиции Gaw Capital Partners, която контролира имотни активи на стойност 17 млрд. долара в цял свят.
Цените на луксозните апартаменти в Хо Ши Мин са нараснали със 17% през 2018 г. до средно 5518 долара на кв. м, сочат данни на консултантската компания CBRE. Тя прогнозира, че цените ще се увеличат с близо 10% до началото на 2020 г. и ще достигнат 6 хил. долара на кв. м. По-достъпните жилища в града са поскъпнали само с 1% миналата година.
Жилищната сграда на Нхон включва двустайни и тристайни апартаменти, чиято цена започва от 6 хил. долара на кв. м. Въпреки че това е близо два пъти повече от цената на обичаен луксозен апартамент в Хо Ши Мин, тя е само малка част от разходите в Сингапур, Токио или Хонконг – най-недостъпните пазари в света. Имоти
„Има голям интерес за инвестиране във Виетнам“, казва Илсан Чо, говорител на Hana Tour, южнокорейска туристическа агенция, която предлага няколкодневни обиколки във Виетнам за оглед на апартаменти.
Въпреки че търсенето от чуждестранни инвеститори остава силно, последната вълна купувачи са новобогаташите в страната. Броят на хората с нетни активи на стойност 30 млн. долара или повече е нараснал с 320% от 2006 до 2016 г., което е най-бързият растеж в света след Индия и Китай, показва доклад на консултантската компания Knight Frank от 2017 г.
Много виетнамци създадоха богатството си от имоти, казва Крис Фреунд, основател на компанията за частни капиталови инвестиции Mekong Capital. Жилищната собственост надхвърля 90%, едно от най-високите равнища в света. Растящите цени означават, че има семейства от средната класа с жилища на цена над един милион долара.
Нийл МакГрегър, управляващ директор в Savills Vietnam, който отговаря за продажбата на апартаментите от Grand Manhattan, казва, че предприемачите били фокусирани към средната класа, но сега насочват вниманието си към по-заможните хора. „Имаме все повече много богати виетнамци, особено предприемачи, които търсят къде да вложат парите си“, казва той.
Novaland обаче има конкуренция. CapitaLand Ltd., най-голямата строителна компания в Сингапур, има сходни луксозни проекти в Хо Ши Мин и в столицата на страната Ханой.
Терените в централните локации обаче са изключително ограничени, което е една от причините заможните хора да искат да купуват сега, казва МакГрегър. Друг фактор, който стимулира търсенето на градски апартаменти, е промяната на азиатската традиция няколко поколения да живеят под един покрив.
„Виждаме значителна промяна, при която млади двойки предпочитат да избягат от родителите си след сватбата си“, казва Дуон Туй Дун, старши директор в CBRE. “Те искат да купуват апартаменти в затворени комплекси“, допълва той.
Въпреки известността на Novaland - компанията е втората по големина строителна компания, листната на борсата, за Нхон не се знае почти нищо. Роден през 1958 г., той създава компанията през 1992 г., като продава ветеринарни лекарства, след като учи селско стопанство в Университета по земеделие и гори на Хо Ши Мин. Сега апартаментите, които Novaland продава, съставляват около една четвърт от всички жилища, продавани в града.
„Повечето азиатски компании винаги се обръщат към имотите, когато стават успешни независимо от основния им бизнес“, казва Анди Хо, главен инвестиционен директор във VinaCapital Group, която инвестирала в Novaland чрез листнатия в Лондон Vietnam Opportunity Fund. „Когато състоянието им се увеличава, хората купуват имоти“, отбелязва Хо.