Нетните покупки на бизнес имоти в САЩ от китайци са достигнали миналата година най-ниското си ниво от 2012 г., тъй като Пекин запазва натиска си върху китайските инвеститори да връщат пари у дома в период на влошен икономически растеж, пише Wall Street Journal.
Застрахователи, конгломерати и други инвеститори от континенталната част на Китай са били нетни продавачи на американски бизнес имоти на стойност 854 млн. долара през четвъртото тримесечие, сочат данни на Real Capital Analytics. Това е трето поредно тримесечие, в което китайските инвеститори продават повече американски имоти, отколкото купуват. За първи път китайските инвеститори са продавачи за толкова дълъг период.
Търговското и политическото напрежение между Вашингтон и Пекин също е направило САЩ по-негостоприемно място за инвестиране за китайските компании, казват анализатори.
Китайците са били нетни купувачи на американски имоти на стойност 2,63 млрд. долара през 2018 г., най-ниската обща сума от шест години насам, сочат данни на Real Capital. Китай щеше да е голям нетен продавач през цялата година, ако не беше придобиването за 11,6 млрд. долара на компанията за индустриални имоти GLP от консорциум от китайски купувачи преди една година. Китайците продават и жилищата си в САЩ, а в същото време са малко новите купувачи.
Закупените жилища от китайци в САЩ са намалели с 4% от април 2017 до март 2018 г. спрямо същия период година по-рано, сочат последните данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти.
Резкият спад отразява по-високите цени на жилищата, засилването на долара и напрежението между САЩ и Китай, казват икономисти. Оттеглянето на Китай от американския имотен пазар е поредният знак, че забавеният растеж във втората по големина икономика в света има отражение в цял свят. Неотдавна Китай обяви ръст от 6,6% през 2018 г., който е най-слабият от 1990 г.
Страната започна да инвестира усилено на американския имотен пазар преди няколко години, след като властите в Пекин разхлабиха ограниченията върху чуждестранните инвестиции. Някои китайски инвеститори бяха привлечени от стабилната възвръщаемост на американския имотен пазар и го възприемаха като начин за диверсифициране на активите си.
Някои китайски инвеститори все още се интересуват от американския имотен пазар, но вместо към небостъргачи и луксозни хотели те се насочват към по-скучни имоти като складове и малки търговски обекти, които предлагат по-стабилна възвръщаемост.
China Life Insurance придоби неотдавна дял от 80% в десет търговски центъра в градове като Мариета и Чарлстън чрез съвместно дружество със Site Centers. Стойността на сделката беше 607 млн. долара.
Въпреки че трансакциите на стойност над 1 млрд. долара сега изглеждат като останали в миналото, все още има китайски интерес към имотни проекти на стойност под 30 млн. долара, казва Сини МакКини, старши управляващ директор на отдел „Преки китайски инвестиции“ в консултантската компания Cushman & Wakefield.
„Инвеститорите се интересуват повече от възвръщаемостта, отколкото преди, когато просто искаха да притежават най-скъпата сграда в центъра на Ню Йорк или на Сан Франциско“, отбелязва тя.